Ana Sayfa Eğitim Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Ne Zaman Uygulanmaya Başlayacak

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı Ne Zaman Uygulanmaya Başlayacak

Üniversitelere girişte uygulanacak yeni sistem olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı ne zaman uygulamaya konulacak ve detayları nelerdir?

421
0
Paylaş

Yeni eğitim öğretim dönemi olan 2017-2018 eğitim öğretim döneminin başlamasının ardından değiştirilen sınav sistemlerinin detayları bir bir geliyor. TEOG’un kaldırılmasının ardından açıklanan MİS (Milli Eğitim Sistemi) hakkında bilgiler öğrenci ve velilere aktarılırken diğer yandan daüniversitelere giriş sistemi olan iki oturumlu YGS ve LYS sınavlarının kaldırıldığı bilgisi geldi. 

YÖK (Yüksek Öğretim Kurumları) Başkanı Yekta Saraç’ın aktardığı detaylara göre üniversitelere girişte uygulanacak yeni sistemin detayları şu şekilde: YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın açılamasına göre yeni sistemin adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olacak. Açıklamalarına devam eden Başkan Yekta Saraç, yeni sistemin iki oturumlu bir sınav olacağını aktardı. İlk iki oturum haziran ayında hafta sonu gerçekleştirilecek. Cumartesi günü gerçekleştirilecek sınavda yabancı dil sınavı olmayacak. Adaylar yabancı dil sınavına pazar günü yapılacak olan oturumda girebilecek. Soru sayısında ve puan türleri sayısında azaltmaya gidildiğini belirten Yekta Saraç, sınavın Türkçe ve Matematik ağırlığında olacağını söyledi ve eski sistemde 18 olan puan türü sayısını 4 puan türüne düşürdüklerini açıkladı. 

Adayların ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilmek için Temel Yeterlilik Testi’nden en az 150 almaları gerekmektedir. 150 puan altında alan adaylar herhangi bir ön lisans ya da lisans programlarını tercih edemeyecekler. 180 puan ve üzerini alan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacaklar. 

YÖK Başkanı Yekta Saraç, sistemde yalınlığa giderek öğrenciler üzerindeki stresi azaltmayı hedeflediklerini belirterek, öğrencilerin normal ders çalışma yöntemlerine devam etmeleri gerektiğini aktardı.

ÜLKEMİZDE DAHA ÖNCE UYGULANAN SINAV SİSTEMLERİ

1999 Yılında daha önceki iki basamaklı sınav sistemi kaldırılarak tek oturumlu ÖSS devreye sokulmuştur.

2006 yılında önceden kaldırılan iki basamaklı sistem tekrar devreye sokularak iki basamaklı ÖSS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı) getirilmiştir.

2010 yılında kaldırılan ÖSS’den sonra iki oturumlu YGS ve LYS sınavları günümüze kadar kullanılmaktaydı. 2017-2018 eğitim öğretim dönemi ile birlikte bu sistemden vazgeçilerek Yükseköğretim Kurumları Sınavı getirilmiştir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here