Ana Sayfa Eğitim YÖK Başkanı Yekta Saraç Yarın Yeni Üniversite Sınavı Sistemini Açıklayacak

YÖK Başkanı Yekta Saraç Yarın Yeni Üniversite Sınavı Sistemini Açıklayacak

Milyonlarca kişinin kaderini belirleyen üniversiteye giriş sınavı değişimi tamamlandı. YÖK Başkanı Yekta Saraç yarın açıklayacak.

434
0
Paylaş

Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç, merakla beklenen yeni üniversite sınavı detaylarını yarın açıklayacağını ifade etti. YÖK Başkanı Saraç, üniversiteye girişle ilgili düzenlemelerin yarın saat 11.00’de basın toplantısında açıklanacağını söyledi.

Saraç, 26 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde sınavla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan değişiklikler sonucunda sistemin nasıl bir hale geleceğine ilişkin milyonlarca aday bilgilendirilmişti. Ancak merakla beklenen açıklama yarın saat 11.00’de yapılacak.

SINAV STRESİNİ AZALTACAK, DAHA YALIN BİR SİSTEM OLACAK

Türkiye’ye getirilecek olan yeni sistemle birlikte YGS-LYS karmaşıklığının ortadan kaldırılacağı belirtilmişti. Bu sistemin toplam 5 güne yayılarak öğrencilere stres yaşattığını belirten Saraç, daha yalın bir sistemin getirileceğini açıklamıştı. Saraç, öğrencilerin sadece sınav anlamında değil girişimcilik anlamında da ön plana gelmesini sağlayan bir sistemin geleceğini aktardı.

YÖK Başkanı, aynı zamanda 4 aya yayılan mevcut sistemin lise eğitimini de olumsuz etkilediğini belirtmiştir. Ancak Saraç, yeni gelecek sistemde sınavın hafta sonunda başlayarak bitirileceğini konuştu.

PUAN TÜRLERİNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLECEK

Sınav sisteminin bir diğer büyük değişikliğinin ise puan türlerinde olacağı belirtiliyor. Şuanda mevcut sistemde 18 farklı puan türünün öğrencilerin kafasını karıştırdığı gözlemlenmiştir. Öğrencilerin de çok şikayetçi olduğu bu soruna yeni sistemle son verilecek. Saraç, artık sadece 5 farklı puan türünün olacağını ve böylelikle kafa karışıklığının giderileceğini konuştu. YÖK Başkanı, yaptığı açıklamalarda aynı zamanda Türkçe ve Matematiğin bütün puan türlerinde etkili olacağını söylemişti.

YÖK BAŞKANI YEKTA SARAÇ: VATANDAŞLARIMIZ TEDİRGİN OLMASIN

Saraç, Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen üniversite sınavındaki bir eksikliğin telafisinin oldukça güç olduğunu söyledi. YÖK Başkanı, öğrencilerin ve velilerin tedirginliklerinin giderileceğini ve vatandaşların endişeye kapılmamasını ifade etti. Saraç, yeni gelecek sistemin daha sistemli ve sade olacağını da aktardı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here