Ana Sayfa Eğitim YKS’de ilk oturumdaki yeterliliklerle ilgili detaylar

YKS’de ilk oturumdaki yeterliliklerle ilgili detaylar

Yükseköğretim Kurumları Sınavıyla üniversiteye girişteki değişikliklerle ilgili detaylar YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı. İşte ilk oturumdaki yeterliliklerle ilgili detaylar.

641
0
Paylaş

Üniversiteye geçiş sisteminin ayrıntıları Yükseköğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklanmıştı. Saraç, konuşmasına eğitim ve öğretimdeki her değişimin ebeveynlere ve çocuklara dokunmak anlamına geldiğini söyleyerek başladı. YÖK Başkanı, toplumu sarsmayacak bir üslup benimsendiğini ifade ederek, yeni sisteme güven duyulması gerektiğini belirtti.

SINAV 2 OTURUMDA YAPILACAK

Yükseköğretim Kurumları Sınavı adı altında yapılacak bu sınav 2 oturum sürecek. Bu anlamda yeni sınav sisteminin uluslararası sınav sistemlerine de büyük benzerlik taşıdığı belirtiliyor. Saraç, yeni sistemde de dünyada kabul görmüş olan sınav sistemlerinin esas alındığına değindi.

İlk oturumda temel yeterlilik sınavının esas alınacağının altını çizen YÖK Başkanı, ikinci oturumda lise müfredatı baz alınacak dedi. Saraç, ön lisans tercihi yapabilmek için herhangi bir puan türünde 150 puan alması gerektiğini belirtti. 180 ve üzerinde puan alan adayların ise lisans bölümlerinden herhangi birinde tercih yapabileceği aktarıldı. 200 ve üzerinde puan alan adayların bir yıl sonra da aynı puanla tercih yapabilme hakkının olduğu ifade ediliyor. Ancak bütün tercihler için adayların birinci oturuma girmesi zorunludur ve ilk oturumda da sayısal-sözel beceriler ölçülecek.

İKİNCİ OTURUMDA MÜFREDATTAN 4 TEST YER ALACAK

İkinci oturumda 4 test yer alacak ve bu sorular da tamamen müfredata dayalı olacaktır. İlk oturum gerçekleştikten sonra öğle yemeği verilecek ve böylelikle öğrencilerin stresi de azaltılacaktır.

PUAN TÜRLERİNDE AZALMAYA GİDİLDİ

YGS-LYS’de sınav puan türleri 18’di. Ancak yeni sistemle birlikte artık sınav puan türleri 5’e indirildi.

Yeni sistemin daha sade, anlaşılabilir ve yönetilebilir olduğunu söyleyen YÖK Başkanı, önemli bir eşitlik sağlandığını konuştu. Saraç, yeni sınav takviminin daha sonra açıklanacağını bildirdi ve yeni sınav sisteminin bu yıl uygulanacağına da sözlerinde yer verdi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here