Ana Sayfa Eğitim YKS sınav ücretleri kaç tl olacak?

YKS sınav ücretleri kaç tl olacak?

Yükseköğretim Kurumu Sınavına ilişkin bütün detaylar adaylarla paylaşıldı. İşte yeni sınava ilişkin detaylar ve sınav ücretleri.

637
0
Paylaş

2 milyondan daha fazla öğrenci 2017-2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda ter dökecek. Sınav sistemiyle ilgili değişiklik kısa bir süre önce Yükseköğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç tarafından açıklandı. İşte YÖK Başkanı Saraç’ın yeni sınav modeliyle ilgili verdiği detaylar.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI DETAYLARI

Bu yıl düzenlenecek olan üniversite sınavında baraj puanlarında herhangi bir puan değişikliği olmayacak. 2 oturumda yapılacak olan sınavda bütün adaylar birinci sınava girmek zorundadır. İlk sınavda herhangi bir puan türünde 150’nin altında alanlar hiçbir yükseköğretim kurumunda eğitim göremeyecek.

Yerleştirmede temel yeterlilik puanı esas alınacak ve ortaöğretim başarı puanı hesabında hiçbir değişiklik olmayacak. Özel yetenekle öğrenci alan yükseköğretim kurumlarına giriş yapmak isteyen öğrenciler için aynı baraj puanı uygulanacak. Sınavlar artık 5 hafta sonu yerine tek bir hafta sonunda yapılacak ve puan türleri de 18’den 4’e düşürüldü. Yeni sınav sisteminde de yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatı baz alınacak.

ÖĞRENCİLER HANGİ SORULARDAN SORUMLU OLACAK?

Sınavın birinci oturumu Temel Yeterlilik Testinden oluşacaktır. İkinci oturum ise Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimlerden oluşuyor. İlk sınavda mantık, akıl yürütme ve yoruma dayalı sorular yer alırken, ikinci sınavda ise lise müfredat bilgileri sorulacak.

İkinci oturumda 40’ar sorudan oluşan Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri testi çözülecek.

Adaylara ilk oturumdan sonra öğle yemeği verilecek. Böylelikle adayların yaşadığı stres azaltılmaya çalışılacak ve fizyolojik ihtiyaçlarının karşılanması sağlanacaktır.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMU SINAVI İÇİN NE KADAR ÜCRET ÖDENECEK?

Yeni sınav modeli için tek bir başvuru yapılacak ve tek bir başvuru ücreti ödenecektir. Ancak adayların sabah oturumu için ayrı ücret ödeyebileceği belirtiliyor. Açıklama yapıldığı zaman detaylar gelecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here