Ana Sayfa Eğitim YKS ile üniversite sınavını kazanmak zorlaştı mı kolaylaştı mı?

YKS ile üniversite sınavını kazanmak zorlaştı mı kolaylaştı mı?

Değişen sınav sistemi ile öğrenciler sınavın zor mu kolay mı olacağını merak ediyor. Sınavın avantajlı yanı da var dezavantajlı yanı da.

681
0
Paylaş

Milyonlarca öğrencinin kadarini belirleyecek üniverteye giriş sınavının değişmesinin ardından öğrenci ve velilerin aklında birçok soru işareti bıraktı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Perşembe günü yeni sınav değişikliğine ilişkin bilgileri öğrenci ve velilerle paylaştı. Açıklamalarla kimi sorular cevap bulurken öğrenci ve velilerin aklında bir okadar da soru işareti bıraktı. 

Yeni yapılacak sınavın müşredatı, soru sayısı, oturumu ve yatırılacak meblağa konularında öğrenciler bilgilendirilmeye çalışıldı. Ancak yapılacak olan TYS ve YKS sınavı öğrenciye avantaj mı yoksa dezavantaj mı sağlayacak bilinmiyor. Uzmanlar, Yekta Saraç’ın açıklamalarından sonra sınav sistemine ilişkin fikirlerini yürüttü. Çocukların 2 oturum şeklinde gireceği sınavlar haziran ayının bir haftasonu yapılacağı ve 2 sınavında yanı gün olmasından dolayı avantaj ve dezavantajının bulunduğunu söyledir. Öğrenciler bir önceki yıllarda 2 sınav arası 3 ay bekliyorlardı. Ders çalışmaları bölünüyor ve algıları dağalıyordu. Bu yöntemle öğrenci aynı anda dikkati dağılmadan çalışabilecek. Ancak öğrenci bir önlisans programına yerleşebilmek için 150, lisans programına yerleşebilmek için 180 puan sınırını aşması gerekiyor. Aynı gün yapılacak sınavda 2 sınav arası öğrenciler puanlarını nasıl öğrenecekler ve bu durum onları nasıl etkileyeceğine dair konuşuldu.

Temel Yeterlilik Sınavında öğrencilerin sadece Türkçe ve matematikten sınava girmeleri algılarını toplaması açısından iyidir. Aynı zamanda 18 puan türünde sınava giren öğrenci değişen sınav sistemi ile 4 puan türüne girecek bu da öğrenci açısından olumlu sonuç doğuruyor. 

Öğrenciler bir önceki yıllarda 6 oturum halinde girdikleri sınava 3 oturumda gidrecek. Sınav sisteminde sadeleşmeye gidilmesi güzeldir ancak öğrencinin bir günde 2 sınava girmesi öğrencinin motivasyonunu düşürebilir. 

Diğer yıllar olduğu gibi bu yılda baraj sistemi var ön lisanstan yararlanmak isteyen öğrenci 150 sınırını, lisans programından yararlanmak isteyen öğrenci ise 180 baraj sınırını aşması gerekiyor. Yeni eklenen 200 barajı da öğrencilere artı olarak dönüyor. 200 puan ve üstünü alan öğrenci gelecek yıl için de bu puanı kullanabilecek. 

Sınav sistemi neredeyse 2006-2010 yıllarının binevi değişik versiyonu olarak görülüyor. Sınav zorlaştı mı, kolaylaştı mı tam olarak cevap bulamıyor ancak bilinmesi gereken şu ki tüm öğrenciler bu sınava girecek zor ise herkese zor kolaysa herkese kolay. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here