Ana Sayfa Eğitim YGS ve LYS’de Yeni Üniversite Sınav Sistemi YÖK Başkanı Yekta Saraç Tarafından...

YGS ve LYS’de Yeni Üniversite Sınav Sistemi YÖK Başkanı Yekta Saraç Tarafından Açıklandı

Yeni üniversite sınav sistemini bugün YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın açıklaması bekleniyor. Üniversite sınavına girecek olan adayların heyecanlı bekleyişi devam ediyor.

476
0
Paylaş

Geçen aylarda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda akademik yıl açılış töreninde konuşan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Porf. Dr. Yekta Saraç ünivesiteye girişi sisteminin değişeceğini açıklamış bu açıklamadan sonra tüm gözler hükümete çevrilmiştir. Bugün ise YÖK Başkanı’nın yeni sistemin nasıl olacağını resmen açıklaması bekleniyor. Söz konusu sistemin detayları yavaş yavaş belli oluyor. Üniversiteye giriş sınavı bundan sonra 2 gün içinde tamamlanacak. İlk gün YGS tarzı bir sınav yapılması planlanıyor ve sorula lise müfredatın gelecek. Sınavın Haziran ayında yapılacağı ilk günkü oturuma tüm adayların gireceği belirtiliyor. İlk günkü oturuma tüm adayların girme zorunluluğu var. Sınavın ikinci günü ise adaylara alanlarla ilgili sorular yöneltilecek. Sınava girecek adaylar okumak istedikleri bölüme göre alan soruları yanıtlayacak. Ayrıca adaylar tüm soruları yanıtlamak zorunda değil. Ama yanıtlamak isterlerse herhangi bir engelde olmadığı belirtiliyor. Sınav Haziran ayında hafta sonu iki gün içinde bitirilmesi hedefleniyor. Bilindiği üzere eski sistemle 5 oturumda tamamlanıyordu. Bu sistem öğrencilerin okul derslerine motive olamaması ve yıl boyu stres altına kalmaları gerekçeleriyle eleştiri alıyordu. 

Bilindiği üzere eski sisteme göre Meslek Yüksekokulu bölümlerinde okumak isteyenler önceden sınava girmeden lisede almış oldukları puanlarla önlisans programlarına yerleşebiliyordu fakat yeni sınav sistemine göre artık meslek yüksekokulunda okumak isteyenler de sınava girmek zorundalar. Artık sınavsız giriş sistemi olmayacak. Yeni sistemde puan türleri ile ilgili bir çalışmada yapıldığı biliniyor. Dil dahil toplam dört puan türünün olması bekleniyor. Eşit ağırlık, sayısal, sözel… Sınava girecek adaylar sadece bu puan türleri ile tercih yapcak. Türkçe ve Matematik soruları her puan türüne katkı sağlayacak. Sınav sorularının tüm lise müfredatını kaplayacağıda bekleniyor. Söz konusu üniversitye giriş sınav sisteminin son şeklini Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklaması bekleniyor. Bugün açıklanacağı duyrusu alınan sistemle ilgili adayların meraklı bekleyişi devam etmekte. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here