Ana Sayfa Eğitim YGS ve LYS’de Yeni Dönem! Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi Nasıl Bir Sistem!...

YGS ve LYS’de Yeni Dönem! Yükseköğretim Kurumları Sınav Sistemi Nasıl Bir Sistem! İşte Merak Edilen Detaylar

Yükseköğretim Kurumu'ndan beklenen açıklama geldi. YGS ve LYS kaldırıldı. Peki, yeni sınav sisteminde neler var. Sınav kaç oturumda yapılacak ve kaç soru sorulacak?

444
0
Paylaş

Uzun zamandan beri kamuoyun meşgul eden üniversiyete giriş sınavın akıbeti az önce Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklamalarıyla aydınlık kazandı. Prof. Dr. Yekta Saraç LYS ve YGS’nin tamamen kaldırıldığını ve onun yerine Yükseköğretim Kurumları Sınavı adı altında bir sınav sisteminin olacağını açıkladı. Sınavın detaylarına da değinen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yeni sınav sistemi hakkında şu detayları paylaştı. Yeni sınav sistemi Haziran ayında bir hafta sonun yapılıp bitecek. Sınav 2 oturum şeklinde olacak ve sorulan soru sayıları 80 olacak. Türkçe ve Matematik bu sınavın temelini oluşturan dersler olacak. Sınavda tüm lise müfradatının da sorulacağını söyleyen Yekta Saraç burada önemli olan noktanın bağlayıcılığın Türkçe ve Matematik olduğuna dikkat çekit. Tüm adayların ilk oturuma katılma zorunluluğu olacağını paylaşan YÖK Başkanı sınavın Türkçe ve Matematik merkezli olacağını açıkladı. İlk oturumda 40 Türkçe 40 Matematik sorusu sorulacak ve ilk oturumun ardından adaylara öğle arası verilecek. En çok merak ediken konuya da açıklık getiren Prof. Dr. Yekta Saraç yeni sınav sisteminin 2018-2019 eğitim öğretim yılı için geçerliş olacağını duyurdu. Böylelikle adayların en çok merak ettiği soruda cevabını bulmuş oldu. 

Eski sınav sisteminin yerine bir hafta sonunda bitecek bir sınav sisteminin oluşacağına vurgu yapan YÖK Başkanı öğrenciler 5 oturum gibi fazla sınava girmelerinin olumsuz bir sonuç doğurduğunu önceki açıklamalarında dile getirmişti. Ve yeni sistemle beraber puanlamada dabir değişiklik olacağını vurgulayan YÖK Başkanı daha sade bir puanla sistemiyle adayların kafalarının karışmadan tercih yapabileceklerini aktardı. Eşit ağırlık, sayısal ve sözel puanlamadan oluşacak puan sistemiyle adayın istediği bölümü seçmesi istenecek. Yeni sınav sistemiyle ilgili ayrıntılı detaylar önümüzde ki günlerde daha da belirgin hale gelmesi bekleniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here