Ana Sayfa Eğitim Yeni Sistemde Üniversiteye Giriş Sınavı Tarihi Ne Zaman Olacak? Merakla Beklenen Ayrıntılar

Yeni Sistemde Üniversiteye Giriş Sınavı Tarihi Ne Zaman Olacak? Merakla Beklenen Ayrıntılar

Üniversiteye giriş sınavında yeni döneme girildi. İşte üniversiteye girme hayali kuran milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren yeni sınav sistemiyle ilgili bütün detaylar ve yapılan resmi açıklamalar.

621
0
Paylaş

Yükseköğretim Kurumu üniversiteye giriş sisteminde bir değişiklik olacağını açıklamıştı. Yapılan bu açıklamanın ardından üniversite sınavına girecek milyonlarca kişiyi ilgilendiren detaylar beklenmekteydi. Ancak YÖK, yeni sistemle ilgili nota vermeye başladı.

Yeni sistemde Haziranın 2. veya 3. haftasında hafta sonu sözel, sayısal, eşit ağırlık ve dil sınavları yapılacak. Adaylar 4 puan türüyle yerleştirmeye tabii tutulacak ve adayların hangi üniversiteye yerleşeceği ise kısa süre sonra adaylara bildirilecek. Adayların hangi üniversiteye yerleştiği ise yine elektronik ortamdan bildirilecek, ayrıca bir belge gönderilmeyecektir.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, öğrencilerin sınav stresinin azaltılmasının planlandığını ve öğrencilerin farklı alanlarda faaliyet göstermesini sağlayacak bir sistem getirilmelidir dedi. Bu anlamda da yeni sisteme ilişkin her geçen gün yeni bilgiler gelmektedir.

SINAVLAR BİR HAFTA SONUNDA YAPILACAK

Önceden adaylar 3 hafta boyunca toplam 5 oturumda üniversite sınavına giriş yapmaktaydı. Ancak YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite sınavının sadeleştirileceğini belirtmişti. Yeni sistemde artık bütün sınavlar tek sınav şeklinde sınava giriş yapacaktır.

Sınavın toplam üç oturum şeklinde yapılması beklenmektedir. Sistemle ilgili bir diğer nota ise, bütün puan türlerinde Türkçe ve Matematiğin etkilerinin olacağı yönünde. Yani artık sözel bölümden tercih yapmayı planlayan öğrenci Matematik sorularından da sorumlu olacak.

Türkçe, Coğrafya, Tarih ve Felsefe sorularından oluşan sözel sınavının Cumartesi günü yapılması beklenmektedir. Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji sınavlarının ise Pazar günü gerçekleşmesi bekleniyor.

SÖZEL VE SAYISAL SINAVI 90’AR SORUDAN GERÇEKLEŞEBİLİR

Üniversiteye giriş sınavında da ALES’te olduğu gibi soru sayılarında azaltmaya gidilebileceği gündeme alınmıştır. Çünkü öğrencilerin en çok şikayetçi olduğu konu soru sayısının çok fazla olmasıdır. Bu durum öğrencilerin yoğun şekilde stres yaşamasına sebep olmaktadır. YGS-LYS ayrımı yapılarak bir sadeleşmeye gidilmekle birlikte sınav sorularında da bir sadeleşmeye gidilebileceği ön görülüyor.

BARAJ UYGULAMASINDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Baraj uygulamasının yeni sınavda da olması bekleniyor. Sınavda 160-180 puan arası bir başarı elde edenler yine açık öğretim fakültelerinde ve ön lisans bölümlerinde eğitim görebilecektir. 180 barajını aşan bütün adaylar ise lisans bölümleri için tercihte bulunabilecektir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here