Ana Sayfa Eğitim Yeni sistem ‘YKS’ ile eğitim sisteminde neler değişti?

Yeni sistem ‘YKS’ ile eğitim sisteminde neler değişti?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, düzenlediği basın toplantısında 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulacak yeni sınav sistemini tanıttı.

545
0
Paylaş

Milyonlarca adayın kaderini belirleyecek olan yeni sınav sistemine ilişkin belirsizlikler YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın düzenlediği basın toplantısıyla netleşti. Saraç, yeni üniversiteye giriş sistemini birçok yönü ile anlattı.

Sınavlar ne zaman yapılacak?

Haziran ayında bir haftasonunda yapılacağı açıklanan sınavların tam tarihi henüz net değil. İki oturumdan oluşacak olan sınavda Cumartesi günü Temel Yeterlilik Sınavı adı altında gerçekleşecek ve öğrencilere 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusu yöneltilecek. Her iki sınavın da katkısı %50 olacak ve bu sınav ile adayların Temel Yeterlilik Puanı oluşacak. Temel Yeterlilik Sınavı, tüm üniversite adaylarının girme zorunluluğunun bulunduğu bir sınav olacak. Adayın tercih yapmaması halinde TYS’de alınan puan iki yıl boyunca geçerliliğini koruyacak.

İkinci oturum öğleden sonra!

Cumartesi öğleden sonra yapılacak olan oturumda Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri ile ilgili olak üzere toplam 4 sınav gerçekleştirilecek. Adaylar bu alanların her birindeki 40’ar soruyu yerleşmek istedikleri lisans programlarına göre yanıtlayacaklar. Yabancı Dil sınavı ise aynı haftasonu Pazar günü yapılacak.

Baraj puanları hâlâ geçerliliğini koruyor!

Ön lisans tercihi için 150 ve lisans tercihi için 180 baraj puanı almak koşulu bu yıl da geçerli olacak. Geçen yıl meslek lisesi mezunlarına getirilen alan odaklı ek puan uygulaması bu yıl da geçerliliğini koruyor.

Sınav sayısının düşmesi bir avantaj mı?

Sadeleştirme yoluna gidilerek 5 haftasonundan 1 haftasonuna indirilen sınavda 6 oturum yerine 3 oturum yapılacak ve 18 puan türünden 5 puan türüne düşürülmesi adaylar açısından kolaylık ve anlaşılabilirlik sağlayacak. Buna karşın 1 günde 2 oturuma giren adaylar açısından sınav kaygısı azalacak mı sorusu tartışmaya açık.

TYS’den 200 puan alan adaylar seneye sınava girmeyecek!

Yeni sınav sistemi ile getirilen bir yenilik de Temel Yeterlilik Sınavı’ndan 200 ve üzeri puan alan adaylar bu puanlarını gelecek yıl da kullanabilecekler ve istemedikleri takdirde bir sonraki sene bu sınavdan muaf olabilecekler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here