Ana Sayfa Eğitim Yeni Sınav Sistemlerine Muhalefetten Sert Tepki: Saygısızlık Olarak Görülüyor

Yeni Sınav Sistemlerine Muhalefetten Sert Tepki: Saygısızlık Olarak Görülüyor

YÖK Başkanı Yekta Saraç'ın yeni sınav sistemlerini açıklamasının ardından çeşitli muhalefet partilerinin üst düzey isimlerinden eleştiri yağmuru başladı.

563
0
Paylaş

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç üniversiteye girişte yeni sınav modelini açıklamıştı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı adı altında 2 oturumda gerçekleştirilecek olan bu sınava MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta’dan sert eleştiri geldi.

TBMM Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulunan Usta, 2 milyon öğrenciyi alakadar eden bu kararın hızlıca alındığının yanlış olduğunu ifade etti. Usta, bunun bir belirsizlik yarattığını söyleyerek, bu değişikliği ‘’rezalet’’ olarak nitelendirdi. YÖK Başkanı Yekta Saraç, adayların ilk sınavda baraj puanını aşması halinde ikinci sınava da girebileceklerini belirtmişti. Ancak uzmanlar bu sınavların aynı gün yapılıyor olmasının öğrencilerde bir endişeye yol açtığına değinmekteydi. Bu noktada MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, ‘’bir saat içerisinde sınav sonuçları belli olmayacağına göre ne olacak?’’ dedi. Usta, öğrencilerin bu konuda büyük bir belirsizlik içerisinde olduğunu söyledi ve bunun büyük bir rezalet olduğunu aktardı.

Usta, bu hatalardan dönülmesi gerektiğini dile getirerek yeni sistemde içerik farklılaştırmanın söz konusu olmadığını belirtti. MHP Grup Başkanvekili Usta, gerçekleştirilen değişikliğin yalnızca biçimsel olduğunu ve bunun daha kötü olduğunun altını çizdi. Öğrencilerin bu hususta büyük bir tedirginlik yaşadığını beyan eden Usta, ‘’öğrencilerimizi daha fazla tedirgin etmeyelim’’ dedi.

Son süreçte ismi sık sık Meral Akşener’in oluşturacağı yeni partiyle anılan İsmail Ok’ta yeni sistemi ele aldı. Ok, Cumhurbaşkanı Erdoğan önerisi ile bilimsellikten uzak bir uygulamanın getirildiğini beyan etti. İsmal Ok, uygulamanın bu yıl 1. sınıfa başlayan öğrencilere yapılmasının gerektiğini öne sürdü ve milyonlarca öğrencinin emeğinin çalındığını konuşmalarına ekledi. Böyle bir kararın görüş alınmaksızın yapılmasının hatalı olduğuna değinen Ok, okullarda görev yapmakta olan öğretmenlere de saygısızlık olarak algılandığını söyledi. Balıkesir Milletvekili İsmail Ok diğer taraftan TEOG’un kaldırılmasıyla ilgili farklılaştırmaları da eleştirerek gündemde adından söz ettirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here