Ana Sayfa Eğitim Yeni sınav sistemi YKS hakkında bilmeniz gerekenler!

Yeni sınav sistemi YKS hakkında bilmeniz gerekenler!

YGS'nin yerine YKS geldi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı hakkında nelerin bilinmesi gerektiğini Saraç basın toplantısında açıkladı.

682
0
Paylaş

İlk olarak değişiklik liseye giriş sınavında gerçekleşti. Daha sonra üniversite sınavında uygulanan sisteminde değişmesi gerektiğini düşünen Saraç bu konuda da adımlarını attı. Üniversite sınavında da değişiklik yapıldı. Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) yerine Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) geldi. Üniversiteye yerleşmek için sınavlara aşama aşama giren öğrenciler artık aylarca diğer sınavı beklemek zorunda kalmayacak. Yeni sistemin hem müfredata tamamen bağlı kalacağını ve öğrencilerin stresini azaltacağını söyleyen Saraç, yeni sistem hakkında kısa bilgileri de basın toplantısında açıkladı.

 YGS den üç ay sonra diğer sınavlar yapılmaktaydı. Artık öğrenciler aylarca diğer sınavı beklemeyecek sınavlar aynı tarihte oturumlar şeklinde gerçekleşecek. Üniversiteye gitmek isteyen adaylar haziranda haftasonunda ilk oturuma girecek. Daha sonra öğle arası verecek ve ikinci oturuma girecek. Yeni sınav sisteminde değişen tek şey sınavların aynı zamana denk gelmesi değil. Sınav konularında ve soru sayılarında da değişikliğe gidildi. YGS de toplam 160 soru bulunuyordu. Ve bunlar Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik olmak üzere 4 ayrı kategoriye ayrılıyordu. Yeni sınav sisteminde toplam 80 soru bulunuyor. Sınavın amacı adayların yeterlilik seviyesini ölçmek. 40 Türkçe ve 40 matematikten oluşan ve adına Telem Yeterlilik Testi denilen yeni sistem sınavında 180 puanı aşanlar lisans programına adaylığını koyabilecek ve LYS ye başvuruda bulunabilecek. LYS de yapılan değişklikler de var. 2 güne sığdırılan LYS de tüm derslerin soru sayısı da 40 olarak belirlendi. Sadece Yabancı Dil sınavı bir hafta sonraya ertelenmiştir. 

YKS nin bir diğer özelliği aldığınız YKS puanını 2 yıl boyunca kullanabilmeniz. Lisansa girebilecek düzeyde bir puanınız varsa bunu 2 yıl boyunca kullanabilirsiniz. YKS nin haziran ayının ortalarında bir haftasonu yapılması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here