Ana Sayfa Eğitim Yeni çağın korkus robotların tehdidi ile uğraşmamak için hangi mesleklere yönelmeli?

Yeni çağın korkus robotların tehdidi ile uğraşmamak için hangi mesleklere yönelmeli?

Yeni çağın korkusu robotlar oluyor. Yaklaşık 15 yıl sonra robotlar kimi sektörlere el atacak. Robotların sektörlere yayılmasıyla milyonlarca insan işsiz kalacak.

690
0
Paylaş

Çağ atlıyoruz ve devir değişiyor. Yeni çağın adı otomasyon ve teknoloji olacak gibi görünüyor.

Dünya genelina bakıldığı zaman teknolojik gelişmelere açık toplumlarla karşılaşıyoruz. Teknolojinn getirilerinden fazlaca yararlanan insanlar bir sorunla karşı karşıya kalacak. Peki bu sorun nedir?

Teknolojik gelişmelere paralel olarak insan yerine geçebilecek robotlar üretiliyor. Özellikle Japonya ve ABD insan yerini alacak robatlar üretmeye ağırlık veriyor. Doğal olarak iş sektörlerinde çalışacak olan robotlar, insanları işsizliğe sürüklüyor. ABD’nin resmi bir sitesinden yapılan araştırmalara göre çok değil bir 10 yıl sonra bu nedenden dolayı 2 milyon insan işsiz kalacak. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün yaptığı araştırmalara göre 2017’de dünya genelinde işsiz kalan kişi sayısı 201 milyondur. Teknolojiye paralel olarak üretilip iş kollarına dağıtılacak olan robatlar insanlığı büyük sıkıntılara sürükleyecek. Şuan bile Japonya ve ABD’de kimi sektörlerde robotlar görev yapmaktadır. 

Türkiye’de bahsi geçen ülkelere kıyasla teknolojide geri kaldığı için 20 yıl sonra robot teknolojisine geçecek. Türkiye’de işsizlik şartları düşünüldüğünde bu konunun ne kadar vahim duruma geldiğini görüyoruz. 

Peki robotlar hangi iş kollarında çalıştıracak ve en fazla hangi sektörleri etkileyecel?

Şuan ABD’de ve Japonya’da sekreter ya da otellerde resepsiyonist olarak görev yapan robotlar bu sektörleri başlı başına ele geçirmiş durumda. Genel olarak en fazla etkilenecek sektörler; fabrika işçileri, sekreterler, otel görevlileri, gişe görevlileri, çağrı merkezinde çalışan işçiler  ve hakemler robotların işe sürülmesi ile iş sıkıntısı yaşayacak belli başlı sektörlerdir.

Bu zamana kadar tüm dünyada sorulan bir soru akıllara geliyor. Teknoloji yararlı mı zararlı mı? Bakıldığında bu zamana kadar hayatımızın her alanına girip hayatımızı kolaylaştıran, bize zamandan tasarruf ettiren, ulaşımdan tutun iletişime kadar her türlü faydalanıldı. Ancak konu robotların insanların çalışma alanlarını işgaline gelince işin rengi değişiyor. Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji bu seferde hayatımızı zorlaştırmak ve işimizi elimizden almak için geliyor.

İnsanları bu kadar sıkıntıya sürükleyecek ve milyonlarca insanı işsiz bırakacak bu teknolojik robotlar neden ve kim tarafından üretiliyor. Baktığımız zaman arz talep meselesine dönüyor. Bir işletme sahibi ya da fabrikacı sürekli yıllar boyunca bir işçiye para vermek yerine alacağı robotla o kişiden daha fazla iş yapma kapasitesine sahip bir robota bir sefer para verecek ve bir daha vermeyecek. Ancak peki çalışanın durumu ne olacak. Sanırım bu saatten sonra meslek dalı seçerken bakılması gereken tek şey, robotların hangi meslek dalına hükmedemeyeceği olacaktır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here