Ana Sayfa Eğitim Uzmanlardan TEOG’da Sorulacak Açık Uçlu Sorular İçin Değerlendirme; Sorun Yaşanacak

Uzmanlardan TEOG’da Sorulacak Açık Uçlu Sorular İçin Değerlendirme; Sorun Yaşanacak

TEOG sınavlarının kaldırılmasının sonrasında, yeni sınav uygulamasında açık uçlu soru tercih edileceği bilgisi, uzmanları değerlendirmeye itti ve birçok uzman bu sistemin sorun olacağını bildirdi.

667
0
Paylaş

Türkiye’de eğitim sistemi ile ilgili olarak son 5 yıl içerisinde birçok çalkantılı süreç yaşanmıştı. Bu anlamda da sonuncu gelişme ise TEOG sınavının kaldırılması oldu. Lise eğitimi görmek üzere öğrencilerin derece elde etmeye çalıştıkları Temel Eğitimden Orta Öğretime geçiş sınavında ortaya çıkan şaibeler gündemi bir hayli meşgul etmişti. Gerçekleşen son TEOG sınavında 15 bin öğrencinin sınavda tam puan yapmış olmasının yanı sıra bazı ilkokullarda aynı sınıftaki 10 öğrencinin tam puan alması dikkatlerden kaçmadı. Ayrıca yerleştirmelerde de meydana gelen hatalar Milli Eğitim Bakanlığı’nı veliler tarafından baskı altında bırakırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sınavın kaldırılması çağrısı yapıldı. Erdoğan’ın sınavın kaldırılmasına yönelik açıklamalarında sınavı mantıksız bulduğunu beyan etmesi ardından Bakanlık harekete geçti ve sınav resmi olarak kaldırıldı. Ancak bu defa da öğrencilerin liselere yerleştirilirken hani sınava tabii tutulacağı merak konusu oldu. 

AÇIK UÇLU SORULAR GÜNDEMDE

Öğrencilerin liselere yerleştirilmesinde açık uçlu sınavların tercih edilmesi gündeme getirilirken, birçok uzman bu sınav sisteminin de uygunsuz olacağını açıkladı. Açık uçlu sınavlarda verilecek yanıtların objektifliği zedeleyebileceğini açıklayan uzmanlar, bu sınav türü yerine yalnızca tek yanıtlı bir sorunun uygulanması gerektiğine işaret etti. Birçok öğrenci ise şimdiden büyük bir karışıklığı içerisindeyken, eğitim sendikaları yaptıkları açıklamalarda çok ciddi bir belirsizlik altında olduklarının altını çizdi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından en çok tercih edilen bir takım lise haricinde diğer tüm liselere ilkokul ortalamalarının aritmetik ortalaması ile yerleşmeyi sağlayacak bir sistemin uygulanacağı düşünülüyor ancak halen bir karar verilemedi. Önümüzdeki haftalarda netlik kazanması beklenen öğrencilerin merakla beklediği yeni liselere yerleşme sistemi ile birlikte, veliler de tercih edecekleri eğitim sürecine karar vermek üzere çalışmalara hızlı bir şekilde başlayacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here