Ana Sayfa Eğitim Üniversiteye Üç oturumlu Tek Sınav Sistemi Detayları Belli Oldu!

Üniversiteye Üç oturumlu Tek Sınav Sistemi Detayları Belli Oldu!

TEOG sınavının kaldırılmasından sonra bütün sınav sistemleri ile ilgili olarak çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda üniversite sınavları da artık üç oturumlu olarak tek sınav ile gerçekleşecek.

550
0
Paylaş

Türkiye’de eğitim sistemi üzerinde bir yeni reform daha gerçekleştirildi. Bu anlamda uygulanan çalışmalar kapsamında TEOG sınavı ilk aşamada kesin olarak kaldırıldı. Bu yıl gerçekleştirilen TEOG sınavında 15 bin öğrencinin tam puan almasından sonra ortaya çıkan şaibeli süreçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sınavın kaldırılması ve sınavın mantıksız olduğu çağrısı gerçekleşti. TEOG sınvı bu çağrı sonrasında kaldırılırken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra Türkiye’de diğer sınavların koordinasyonunu gerçekleştiren ÖSYM ve YÖK de harekete geçti. Bu kapsamda birçok kişi üniversite sınavlarının akıbetini merak ederken, sonunda sınavlar ile ilgili olarak sonuçlar netlik kazandı ve artık YGS ve LYS sınavı da tarihe karışıyor. Bu sınavların kaldırılmasının ardından uygulanacak olan sınav sistemi ise belli oldu.

ÜÇ OTURUM VE TEK SINAV

YGS ve LYS sınavları olmak üzere iki aşamalı üniversite sınavı sistemi 2017 yılı itibariyle tarihe karışıyor. Uygulanmaya başladığı süreçte birçok öğrencide kafa karışıklığına sebebiyet veren bu sınav sisteminde öğrencilerin 9. sınıf bilgileri ve 10-11-12. sınıf bilgileri ayrı ayrı ölçülüyordu. Ancak şimdiyse sınavın kaldırılması konusunda kesin karar verildi. YGS ve LYS resmi olarak kaldırıldı ve yerine üç oturumdan oluşacak tek sınavın uygulanmasına karar verildi. Öğrencilerin yaz aylarından itibaren hazırlanmaya başladıkları üniversite sınavı için değişiklik ise resmi olarak duyuruldu. Haziran ayının 2. yahut 3. haftasonunda gerçekleştirilecek olan 3 oturumlu sınavda öğrencilerin ağırlıklı olarak matematik ve Türkçe becerileri ölçülecek. Bunun yanı sıra Dil sınavı da 3. oturumda uygulanacak ve öğrenciler kendi alanlarına göre puanlarını alarak üniversite tercihlerini yaparak üniversitelere yerleşecekler. Sınav çalışmalarına son hız devam eden öğrenciler, yeni sistem ile ilgili olarak yayınlanan bildirgelere göre hazırlanma stratejilerini değiştirerek çalışmalarını sürdürecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here