Ana Sayfa Eğitim Üniversiteye Giriş Sınavları YGS ve LYS’nin Kaldırılmasına İlişkin Açıklamalar Yapıldı

Üniversiteye Giriş Sınavları YGS ve LYS’nin Kaldırılmasına İlişkin Açıklamalar Yapıldı

Türkiye'de bir süredir gündemi meşgul eden sınavsız üniversiteye giriş sistemi ile ilgili olarak yapılan yeni açıklamalar sınavların kaldırıp kaldırılmayacağı konusuna açıklık getirdi.

1049
0
Paylaş

Geçtiğimiz aylarda Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş sınavlarına ilişkin olarak yaşanan büyük problemler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınavların kaldırılmasına ilişkin çağrısı ile açıklık kazanmıştı. Sınavların gerçekleştirilmesiden kısa bir süre sonra açıklanan sonuçlar neticesinde ülkede çok büyük tepkiler meydana gelmişti. Sınavdan 15 bin öğrencinin tam puan alması büyük tartışmalara yol açarken durum ile ilgili bir de yerleştirme konusunda karışıklıklar çıkınca Milli Eğitim Bakanlığı’na tepki yapmıştı. Olayın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunarak sınav sisteminin kaldırılmasına ve öğrencilerin 1. sınıftan 8. sınıfa kadar olan başarı ortalamaları ile liselere yerleştirilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Bu gelişmenin hemen sonrasında ise YGS ve LYS sınavlarının kalıdırılıp kaldırılmaması ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı’nın çalışmalar yürüttüğü öğrenildi. Bu bilginin intenette yankı uyandırmasının ardından ise birçok kişi meraklı bir bekleyişe başladı.

YGS VE LYS KALDIRILIYOR MU?

Bir süre önce gündeme gelen YGS ve LYS sınavlarının (üniversiteye giriş sınavları) kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin iddialar YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın açıklamaları ile netlik kazandı. Yekta Saraç, YGS ve LYS sınav sistemi hakkında yaptığı açıklamlarda bu sınavlarda önemli ölçüde adaletin ve adilliğin korunduğunu beyan ederken, Türkiye’nin her köşesinden öğrencilerin bu sınavlarda ortaya koydukları başarılara dikakt çekti. Bu anlamda İstanbul’un en moden ilçesindeki bir öğrenci ile Hakkari’nin en ücra köyündeki bir öğrenci arasında farklılıkları ortadan kaldıran bir sınav sistemi olduğuna dikkat çeken Saraç, bu sınavların kaldırılmasının şimdilik söz konusu olmadığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınav sistemleri ile ilgili demeçlerine katıldığını beyan eden Saraç, yüksek öğretime geçiş sınavlarında yapılacak değişikliklerde üzerinde yoğun bir şekilde çalışılmadan bir uygulama yapılmasının tüm sistem üzerinde çok olumsuz etkileri olabileceğine dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here