Ana Sayfa Eğitim Üniversite sınavları YGS ve LYS kalkacak mı? Yeni Sistemde Neler Değişecek?

Üniversite sınavları YGS ve LYS kalkacak mı? Yeni Sistemde Neler Değişecek?

TEOG sınavının ardından YGS-LYS'nin de kaldırılarak yerine yeni bir sınav geleceği gündeme gelmekteydi. YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversite sınavının kaldırılacağını duyurdu. İşte detaylar.

722
0
Paylaş

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı kaldırıldıktan sonra YGS/LYS için de düzenleme yapılacağı açıklanmıştı. Yapılan açıklamaların ardından gözler YÖK Başkanı Yekta Saraç’a çevrildi. YÖK Başkanı YGS/LYS’nin kaldırılmasına ilişkin merak edilen açıklamayı yaptı. Saraç, şuan uygulanmakta olan sınavın 2 aşamada ve toplam 5 gün sürdüğünü belirtti. 4 aya yayılmış olan sınav sürecinin eğitimde zorluklara yol açtığını aktaran Saraç, YGS/LYS’nin kaldırılacağına ilişkin nota verdi.

BARAJ PUAN UYGULAMASI DEVAM EDECEK

Öğrenciler yine sayısal, eşit ağırlık, dil ve sözel sınavlarına girecek. Toplam 4 farklı puan türü uygulaması da devam edecek ancak belirli bölümler için sadece başarı sıralaması etkili olacak. 18 puan türünde düşüşe gidilecek ve dil puanı dışında diğer bütün alanlarda Matematik ve Türkçe’nin de katkısı olacak. Yani sözel sınavına giren bir öğrenciye matematiğinde etki edeceği sonucu çıkarılabilmektedir. Sorular her zamanki gibi M.E.B. müfredatından çıkacak.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN: YANLIŞLIĞA TAHAMMÜLÜMÜZ OLAMAZ

Eğitim reformuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son 15 yıl içerisinde büyük reformlara imza atıldığını belirtti. Ancak hem liseye hem de üniversiteye geçişte istenen başarının yakalanamadığına değindi. Erdoğan, eğitim ve öğretimin yeni nesiller için mimar olduğunu vurguladı ve nesillerin burada inşa edildiğinin önemine değindi. Eğitim konusunda hiçbir aksaklığa tahammül olmayacağının da altını çizdi.

Ders kitapları içeriğiyle ilgili şikayetlerin artış gösterdiğini aktaran Erdoğan, YÖK Başkanı ile gerekli görüşmelerin sağlandığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli tedbirlerin alınacağı ve müfredat yanlışlıklarının da giderileceğini bildirdi. Eğitimde başarıyı elde etmek adına arayış içerisinde olunduğunu konuşan Erdoğan, hem öğretmenlerin hem de velilerin memnuniyetinin elde edilmediğine değindi.

SINAVSIZ MODEL SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

YÖK Başkanı, maddi olanağı kısıtlı bir bireyin de iyi bir üniversiteyi kazanabildiğini ve bu anlamda fırsat eşitliğinin sağlandığına dikkat çekti. Saraç, mevcut sistemin daha da yalınlaştırılabilmesi için bir hazırlık süreci içerisinde olunduğunun da altını çizdi. YÖK Başkanı, uzunca bir süredir gündemde olan sınavsız üniversiteye giriş uygulaması hakkında da konuştu. Saraç, böyle bir uygulamanın günümüz şartlarında söz konusu olamayacağına vurgu yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here