Ana Sayfa Eğitim Türkçe Öğretim Yapan Yükseköğretim Programlarına Yerleştirme Başvuruları Başladı

Türkçe Öğretim Yapan Yükseköğretim Programlarına Yerleştirme Başvuruları Başladı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi dahilinde hazırlık bölümünü tamamlayamayan öğrenciler Türkçe öğretim yapılan programlara yerleşebilirler. Kayıtlar için başvurular ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

628
0
Paylaş

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi, Dikey Geçiş Sınavı veya Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı ile yerleşen öğrenciler iki yıl içinde zorunlu hazırlık bölümlerini tamamlayamama durumunda okul ile ilişiği kesilmektedir. Bu öğrenciler dilerse bulundukları okul dilerse başka bir okulda Türkçe öğrenim veren bir programa yerleştirilmek için başvuruda bulunabilirler. Bu başvuru ve yerleştirme işlemi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen öğrenciler 16 Ekim 2017 tarihi ile 19 Ekim 2017 tarihleri arasında başvurularını yapabilirler. Bu öğrenciler tercihlerini yapmak ve istenen paralarını yatırmak için 20 Ekim 2017 Cuma saat 23:59’a işlemlerini tamamlamak zorundadır. Başvuru için aday başvuru formuna ve klavuza Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınav Merkezi intenet adresinden ulaşabilirsiniz. Adaylar klavuzda belirtilen bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurup belirtilen başvuru sürelerinde üniversitelerine onaylatmak zorundalar.

Başvuruda bulunacak adaylar öğrenim gördükleri hazırlık sınıflarında öğrenim dilin tamamı ya da en az %30’u yabancı dil olmak zorundadır. Hazırlık sınıfında başarız oldukları için bir Türkçe porgrama kayıt yaptırma hakları oluşmaktadır. Bir Türkçe Programına başvuru yapabilmeleri için daha önceki üniversitelerinde hazırlığın zorunlu olması ve başarız olanlara öğrenime devam hakkını vermemiş olması gerekmektedir.  Öğrenciler yeterli puanları oldukları sürece puanı tutan okul ve bölümlere tercih yapabilecekler. Adaylar lisans ya da ön lisans programlarını puanları doğrultusunda tercih yapma hakları var. Sınavsız geçiş hakkında yararlanan adaylar yine bu haktan yararlanarak Türkçe öğrenim veren bir ön lisans programını seçebilecekler. ÖSYM yerleştirme işlemlerini okulların boş kontenjanlarına bakarak yerleştirme yapacaktır. Daha önce Türkçe öğretim programlarına başvuranlar bir daha başvuru hakları bulunmamaktadır. Adaylar başvuru ücreti olara 15 Türk Lirasını klavuzda belirtilen banka ATM2lerine ya da ÖSYM’nin ödemeler kısmından yaparak yatırabilirler. Ödeme yapılmayan başvurular işşleme alınmayacaktır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here