Ana Sayfa Eğitim Teog Yerine Fen liseleri ve Nitelikli Liseler için Merkezi Sınav Yapılacak mı?...

Teog Yerine Fen liseleri ve Nitelikli Liseler için Merkezi Sınav Yapılacak mı? İşte Yeni Sistemin Detayları

Kaldırılan TEOG sınavı yerine nihayet yeni bir sistem geldi. Her sınıfta yazılı sınav olacak bu sınavlardan biride merkezi bir sınav olacak ve bu sınavları öğrencinin kendi okulunun öğretmenleri okuyacak.

730
0
Paylaş

 

Nihayet TEOG sınavı yerine gelecek sistem belirlendi ve Başbakan Binali Yıldırım kaldırılan TEOG sınavı yerine şöyle bir sistem geldiğini dile getirdi: Her sınıfta yazılı sınav olacak bu sınavlardan biride merkezi olacak.

Merkezi yapılacak sınav soruları bakanlık tarafından yapılacak ve okullara gönderilecek. Öğrenci merkezi yapılan bu sınava kendi okuduğu okulda girecek. Ancak öğrenci bu sınava kendi sınıfında giremeyecek ve kendi öğretmeni bu sınava gözetmen olamayacak. 5. 6. ve 7. sınıfta girdiği bu sınavlardan belirlenen oranda bir pay alınacak ve bu pay öğrencinin liseye giriş ve yerleştirme puanına eklenecek. 

Okullarda yapılcak merkezi sınavların cevap kağıtlarını okul hocaları okuyacak ve değerlendirecek. Ancak böyle olunca okullar puanları şişirmesin diye bir dizi önlemler alındı bile. Bu önlemleri şöyle sıralayabiliriz:

1- Cevap kağıdında öğrencinin ismi yazılı olmayacak.Öğretmen kime not verdiğini kimin kağıdını okuduğunu bilemeyecek.

2- Sorular açık uçlu olacağından öğretmenler yoruma dayalı puan veremesin diye her sorunun yalnızca tek bir cevabı olacak.

Yani her soruya yazılacak cevap önceden belirlenmiş olacak ve öğretmenin insiyatifine bırakılacak bir durum ortadan kalkacak. Öğretmen doğru olmasada doğruya yakın cevaba puan veremeyecek. Soruların yalnızca tek bir cevabı olacak. Bu cevapta önceden belirlenmiş bir cevap olacak.

Bu sistemde tek bir kontrol merkezi olmayacak öğretmenin okuyup değerlendirdiği kağıtları birde Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) illerde kuracağı ölçme ve değerlendirme merkezler değerlendirecek.

Bu sistem öğrenci sekinci sınıfa gelene kadar böyle devam edecek. Öğrenci 8. sınıfa geldiğinde yine merkezi sistemin yapmış olduğu bir sınava girecek. Bu sınavdan sonra öğrencinin daha önceki senelerde girmiş olduğu sınavlardan belirlenen oranlarda pay alınacak ve son girdiği sınava eklenerek öğrencinin liseye yerleşme puanı belirlenecek.

Bu sistemde bazı nitelikli liselere giriş için farklı bir sistem uygulanacak. İzmir Fen Lisesi, Galatasayar Lisesi, Kabataş Lisesi gibi liselere belirlenen barajı geçemeyen öğrenciler başvuramayacak. Bu sistemde not ortalaması %10′ luk dilime giremeyen öğrenciler nitelikli liselere başvuramayacak.

Ayrıca yeni gelecek sistemde öğrencinin sosyla faaliyetlerde bulunması, spor yapması, tiyatro ile ilgilenmesi liseye giriş puanını olumlu olarak etkileyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here