Ana Sayfa Eğitim ÖSYS Başvuruları Neden Artıyor? İstatiksel Artışın Olumsuz Etkileri

ÖSYS Başvuruları Neden Artıyor? İstatiksel Artışın Olumsuz Etkileri

ÖSYS başvuruları 1980 yılından bu yana sistematik şekilde artmaktadır. Bu hızlı yükselişin olumsuz sonuçlar doğurabileceği istatistiksel olarak ortaya konmaktadır.

680
0
Paylaş

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi verilerine göre her yıl düzenli olarak üniversiteye girişi sınavı için başvurular artmaktadır. Sayıların her geçen gün artması bir şeylerin yanlış ya da doğru gittiğinin kanıtı olabilir. Öncelikle istatistiğe baktığımızda 1980 yılında 446 bin kişi sınava başvururken 1985 yılında bu sayı 485 bine yükselmiş. Burada pek bir sıkıntı yok. Ama 1990 yılına geldiğimizde  sayı 2 kat artıyor ve 892 bine çıkıyor. Üniversiteye giriş için başvuru sayısında kritik dönem 1985 ile 1995 yıllarından görünüyor ve bu dönemde  başvuru sayısı 3 kat artıyor. Bu artışı yaratan kesimin lise son sınıf öğrencisi olmadığını görmek akıllarda soru işaretinin bu dönemde oluşturmaya başladı. İki binli yıllara geldiğimizde rakalamlar artmaya devam ediyor ve bu yıl 2 milyon aday üniversiteye girmek için birbiriyle yarışmış durumda. 

Bu artışın neden olduğunu anlamaya çalıştığımızda lise öğrenimi gören gençlerin üniversite okuma isteği olarak değerlendirmek ne kadar gerçekçi olacak tartışılır. Çünkü içinde bulunduğumuz koşullara baktığımızda öğrenciler artık koşulsuz olarak üniversiteye hazırlanmaya başlamış durumda. Hayalleri, hedefleri gözetilmeksizin öncelikleri yüksek puan almak, sonrasında gideceği bölümü seçmek. Durum böyle olunca üniversite eğitiminin hiçbir önemi kalmıyor. Yani artık aileler ve öğrenciler üniversiteleri gelece kaygılarını ortadan kaldırmak için bir yol olarak görüyorlar. Ülkemizde üniversite sayısı 31’den 180’e yükselmiş durumda. Bu yükselişi olumlu yorumlamak neredeyse imkansız. Üniversite sayısını arttırmak gençleri hedeflerine ulaştırmaz bilakis vasıfsız üniversiteli gençlerin oluşmasına katkı sağlar. Üniversite eşittir istihdam kurumu olarak algılanması gelecek için iyi bir görüntü oluşturmamakta. Üniversite başvuru sayılarının bu şekilde artmasının olumlu bir yanı ne yazık ki görülmüyor. Üniversite sisteminin gözden geçirilmesi ve gençlerin gelecek kaygısının ortadan kaldırılması eğitim sistemine yeni bir bakış açısı getirmesini sağlayabilir. Aksi takdirde her ilde ya da her ilçe de üniversite olması toplumu aydınlatmaz bilakis üniversite mezunu bir ordu oluşturur ki bu bir ülke için istenmeyen bir tablodur. Sonuç olarak üniversiteye başvuruların artması değil üniversitelere başvuranların ne istediğini bilerek, lise eğitimlerini hakkıyla tamamlayarak ve gelecek kaygısı taşımadan üniversite kapısına gelmesi gerekmektedir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here