Ana Sayfa Eğitim ÖSYM’nin sınavlara koymuş olduğu 09.45 kuralı kalkıyor mu?

ÖSYM’nin sınavlara koymuş olduğu 09.45 kuralı kalkıyor mu?

ÖSYM'nin sınavlara koymuş olduğu 09.45 kuralı Yükseköğretim Kurumu Sınavları ile beraber kalkıyor mu sorusu en çok merak edilen sorular arasında yerini aldı. YÖK Başkanın bununla ilgili bir açıklama yaptı.

592
0
Paylaş

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi bilindiği üzere üniversite sınavına girerken 09.45 kuralını getirmişti. Bu kural sayesinden birçok aday sınavlara alınmamıştı. Bu kuralın açıklamasını ÖSYM şu şekilde yapmıştı. Sınav hazırlıklarının 10 ile 15 dakika sürdüğünü son dakika gelen öğrencilerin hazır olmuş olan öğrencilerin dikkatini ve motivasyonunu dağıttığı için bu kuralı getirdiklerini dile getirmişti. Yeni üniversite sınav sistemini açıklayan Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bu konu ile ilgili bir açıklama yaptı. YÖK Başkanı konu ile ile ilgili şunları söyledi.  “ÖSYM Başkanımızla bu hususu masaya yatırdık. Zannedersem geçen yıl yaşanan o sıkıntılı önekler bu yıl yaşanmayacak. Elbette ki bir takım güvenlik endişeleri var ve bunları dikkate almak durumundayız. Güvenlik ve sınav konforu arasında bir denge oluşturulacağı hususunu ben ÖSYM başkanımızdan duydum. Bundan da mutluluk duydum.” dedi. Bu açıklamanın ardından 09.45 kuralının kaldırılacağı yönünde yorumlar yapılırken bunun yerine başka bir kural geleceği söylentileride oluşmaya başladı. Sınav sisteminin değişmesinden çok öğrenciler bu kuralın esnetilip esnetilmeyeceğini de merak ediyor. 

Bu kural sayesinde birçok öğrenci sınav kapısında kalmış olumsuz görüntüler oluşmuştu. Aylarca hazırlanılan emeğin 09.45 kuralına takılı kalması birçok veli ve sivil toplum kuruluşlarınında sesini yükseltmesine neden olmuştu. ÖSYM bu kuralından geri atmayınca gözler yeni sınav sistemiyle beraber bu kuralın esnetilip esnetilmeyeceğine odaklandı. Şimdi gözler ÖSYM Başkanlığı’nda. 09.45 kuralı ile ilgili ÖSYM ilerleyen zamanlarda bir açıklama yapacaktır. Sınav sürelerinin de tam olarak belirlenmediğini söyleyen Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç öğrencilerin sıkıntı yaşamayacakları uygulanmış sınavlarda göz önüne alınarak bir sürenin belirleyeceğini bildirdi. Konu ile ilgili Eğitim bilimcilerinin görüşlerinin de alındığını söyleyen YÖK Başkanı hiçbir mağduriyetin yaşanmaması için çalıştıklarını belirtti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here