Ana Sayfa Eğitim ÖSYM’den Büyük Hata! Öğrencinin Sınav Kitapçığını Kaybedip Yeniden Sınav Yaptı!

ÖSYM’den Büyük Hata! Öğrencinin Sınav Kitapçığını Kaybedip Yeniden Sınav Yaptı!

Türkiye'de sınav uygulamaları ile ilgili problemler bitmek bilmiyor. Yeni bir olay ise ÖSYM'nin sınav kağıdını kaybettiği öğrenciyi yeniden sınava alması ile gerçekleşti.

598
0
Paylaş

Türkiye’de son 3 aylık süreç içerisinde ardı arkası kesilmeyen eğitim ve sınav uygulamalarındaki problemler gündeme geldi. Bu kapsamda başta TEOG, YGS ve LYS sınavlarının kaldırılarak yeni sistemlerin getirilmesi gündemde yankı uyandırırken, son günlerde gerçekleşen yeni bir problem ise Türkiye’de bomba etkisi yarattı. ÖSYM’nin bir öğrencinin sınav kitapçığını kaybettiği ve sınav kağıdını kaybettiği öğrenciyi yeniden sınava soktuğu ancak öğrencinin psikolojisinin bozulduğu ve bu nedenle de sınavda başarısız olduğu açıklandı. Olay ile ilgili olarak ise öğrencinin yasal yollara başvurarak çözüm arayacağı söylendi.

ÖSYM’DEN BÜYÜK HATA

Ordu’da yaşayan Serdar Erdoğan adlı öğrenci 23 Temmuz tarihinde Samsun Anadolu Lisesi’nde Dikey Geçiş Sınavı’na girdi. Girdiği DGS sınavından kağıdını tamamlayarak ve okuldaki görevlilere teslim ederek ayrılan Erdoğan, daha sonra sonuçların açıklanmasını beklemeye başladı. ÖSYM ise kısa bir süre sonra Erdoğan’ı arayarak sınav kağıdını kaybetiklerini ve onu tekrar sınava sokmak üzere kurumlarına davet ettiklerini ve gerekirse uçak biletlerini de karşılayacaklarını söyledi. Bu bilginin ardından ÖSYM’nin aldığı uçak biletleri ile Ordu’dan Ankara’daki ÖSYM bürosuna giden Serdar Erdoğan, tekrar sınava sokuldu. Ancak girdiği tekrar sınavından da başarısız oldu. Sınavdan başarısız puan alan Serdar psikolojisinin bozulduğunu ve bu nedenle de başarısız olduğunu açıkladıktan sonra yasal yollara başvurarak bu sorunun gideirlmesini talep edeceğini söyledi. Öğrencinin şimdilik gelecekteki sürecinin ne olacağı bilinmezken, ÖSYM tarafından da gerçekleşen olay ile ilgili olarak bir bilgi henüz paylaşılmadı. Yakın tarihte meydana gelen sınav sorunlarının üzerine bir de böyle bir olayın meydana gelmesi ise birçok aile ve öğrenciyi olumsuz yönde etkiledi. Serdar Doğan’ın sürecinin takibi için ise gerekli işlemlerin kısa süre içerisinde başlatılması talep edilerek kuruma bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here