Ana Sayfa Eğitim Liselere Geçişte Açık Uçlu Soru ve Mezuniyet Notu Dönemi Başladı

Liselere Geçişte Açık Uçlu Soru ve Mezuniyet Notu Dönemi Başladı

TEOG sınavının kaldırılmasıyla gündeme oturan liselere girişin nasıl olaçağı konusunu Başbakan Binalı Yıldırım açıkladı.Başbakan Yıldırım günlerdir öğrencilerin,velilerin,öğretmenlerin merak ettikleri konuya şöyle açıklık getirdi.

768
0
Paylaş

TEOG sınavının kaldırılmasıyla gündeme oturan liselere girişin nasıl olaçağı konusunu Başbakan Binalı Yıldırım açıkladı.Başbakan Yıldırım günlerdir öğrencilerin,velilerin,öğretmenlerin merak ettikleri konuya şöyle açıklık getirdi.

TEOG sınavıyla sadece 8.sınıfta 1.ve 2.dönemlerde yapılan sınavlardan sorumlu tutulan öğrencilerin kaderini bir sınava bağlamak doğru değildi.Bu nedenle bir düzenlemeye gidildi.

yeni sisteme göre sınav kalkıyor,her yılın yıl sonu başarı ortalaması baz alınacak.Ortalamalar 5.6.7 ve 8. sınıfı kapsıyacak.Bunlara ek olarak derslerin dışında çocukların ilgi ve becerileri de dikkate alınarak bununda katkı sağlaması planlanıyor.8.sınıfta soru bankasından gelen sorularla bir sınav daha yapılacak ve burdan elde edilen sonuç diğer ortalamalarla birleştirilerek mezuniyet notu elde edilecek ve bu notlada liselere yerleştirilme yapılacak

,şeklinde konuştu.

Kısacası liselere girerken sadece sınav sonucu değil,öğrencinin ilgi alanları katıldığı sosyal aktiviteler ve ortaokul başarı puanları etkili olacak.

Tabi velilerin ve öğrencilerin kafasını kurcalayan özel okullarda ki abartılı notların engellenmesi için deher yıl bir kere açık uçlu sorulardan oluşan bir sınav yapılacak.Bu yapılan açık uçlu sınavın sonucu mezuniyet puanının oluşturulmasında kullanılacak.Sınavın sadece %30u mezuniyet puanını etkileyeceği için çocukllarda sınav kaygısı olmayacaktır.yapılması planlanan tek sınavın nisan sonu mayıs başı gibi olması bekleniyor.

TEOG kaldırılmadan önce çalışması yapılan açık uçlu soruların alt yapısı geçen sene tamamlanmıştı.Bu sistemin çocukları ezbercilikten uzaklaştıracağını,zihinlerini daha iyi kullanarak üst düzey beceriler kazanacaklarını,böylecede daha objektif bakış açısı ile analizler yapabilecek konuma gelmeleri planlanmaktadır.

Bu konuda görüşlerini ifade eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise şöyle konuştu “GEnçler bir sınavdan diğerine koşarken,birey olarak kendilerini unutuyor.Önümüzdeki dönemde öğrencilerinprojelerinin,başarılarınınve becerilerininönüne çıkacak.Sınav öğrencilerinbilmediğini değil,neyi bildiğini ölçmelidir.”Kısacası eğitim sistemi sınavdan ibaret değildir.

.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here