Ana Sayfa Eğitim İşte uzmanların YKS yeni sınav modeliyle ilgili düşünceleri

İşte uzmanların YKS yeni sınav modeliyle ilgili düşünceleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı modeli ile ilgili detaylar açıklandı. İşte uzmanların yeni sınav modeliyle ilgili düşünceleri.

609
0
Paylaş

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, üniversite sınavındaki yeni modeli açıkladı. İşte yeni sınav modeliyle ilgili uzmanların düşünceleri.

Uzmanlar, sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda sadece Türkçe ve Matematik sorularının sorulması hakkında değerlendirmede bulundu. Sınavın daha kolay olacağının tahmin edildiği ve bu anlamda barajın altında kalan öğrenci sayısının düşeceği bekleniyor. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda olduğu gibi bu sınavda da çok sayıda Türkiye derecesi çıkabileceği tahmin ediliyor. Bu durumun sınav açısından probleme yol açabileceği tahmin ediliyor.

GENİŞ LİSE MÜFREDATINA RAĞMEN AZ SORU SORULMASI SIKINTI YARATABİLİR

Lise müfredatı bu kadar genişken müfredat sorularının az olmasının sıkıntıya yol açabileceği belirtiliyor. Sayısal öğrenciler ikinci oturumda 13 biyoloji, 13 kimya ve 14 fizik sorusuyla karşı karşıya kalacak. Bunun yanında ikinci oturumda sınavın zor olması bekleniyor. Çünkü bir öğrencinin sağlık, mühendislik kazanabilmesi için 40 soru sayısının yetersiz olduğunun altı çiziliyor.

Sınavın birinci bölümünde biyoloji sorularının olmaması da bir sıkıntı olarak görüldüğü belirtiliyor. Çünkü adaylar sadece 13 soruluk biyoloji sorusunu çözerek tıp eğitimi görebilecektir.

BARAJIN GEÇİLİP GEÇİLMEDİĞİ NASIL ANLAŞILACAK?

Uzmanlar bir diğer büyük sıkıntıyı ise sınavın aynı gün içerisinde yapılması olarak açıkladı. YÖK Başkanı Saraç, ilk sınavda 150’nin üzerinde alan adayların ikinci sınava girebilme hakkına sahip olacağını açıklamıştı. Ancak asıl problem, birinci oturumun ve ikinci oturumun aynı gün içerisinde yapılması oldu. Bu durumda uzmanlar neye göre adaylar ikinci oturuma girecek, sınav sonucu nasıl bilinecek sorularını sordu.

Temel Yeterlilik Testinde 40 Matematik ve 40 Türkçe sorusunun olmasının Matematiğin çok daha önemli bir hale getirdiği söylendi. Bu anlamda da öğrencilerin Matematiğe çok daha ağırlık vermesi ve altyapısını hazırlaması gerektiği ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here