Ana Sayfa Eğitim Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü engelliler için üniversitelere bir standart gelmesi...

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü engelliler için üniversitelere bir standart gelmesi için çalıştıklarını dile getirdi!

Üniversiteyi kazanan engelli öğrenci rahatlıkla okuluna gidemiyor. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi bu konu hakkıda üniversitelere bir standart gelmesi için çalıştıklarını dile getirdi.

675
0
Paylaş

Engelli vatandaşlarımız günlük hayatta bir çok sorun ile karşılaşmaktadırlar.. bunlardan en basiti yolda yürürken bile tekerlekli sandalye kullanan engelli vatandaşımızın yoluna bir vatandaş arabasını park etmiş olabilir.

Üniversiteye girişte engelli vatandaşlarımızı diğer vatandaşlardan ayıran bi durum yok. Engelli öğrenci istediği üniversitenin istediği bölümünü yazabilir, tercihte bulunabilir. Ancak şöyle bir durum var  engelli öğrenci yazabilir de gidebilir mi ? O okulun engelli öğrenci içi  asansörü var mı? O okulun  merdiven yanında küçük yokuşu var mı ? Veya o okulun lavoboları engelli öğrenci için uygun mu ?

Günümüzde bir çok okulda yukarda saydığımız, engelli öğrencinin hayatını kolaylaştıracak düzenekler yok. Bu durumda engelli öğrenci o okula nasıl gitsin ? Engelli öğrencinin ailesi çocuğunu  nasıl tek başına yollasın ?

 Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi Atatürk Üniversitesi’nde ki Erişilebilir Üniversiteler Semineri nde  bu konulara değinerek çeşitli iyileştirmelerde bulunulucağını ve bir standart yakalanacağını dile getirdi. İshak Çiftçi ” Bu standartları üniversitelerimizde geliştirdiğimiz zaman engelli kardeşlerimiz istedikleri her bölümü tercih edecek.” Dedi.

İshak Çiftçi Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) ile işbirliği içinde olduklarını ve üniversitelerin rektör yardımcıları, yapı işleri daire başkanları, teknik elemanlar ve engelli birimleri ile bir araya geldiklerini dile getirdi.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi sözlerine şöyle devam etti. Ülkemizde bulunan üniversiteleri  bölge bölge toplantıya çağıracağını ifade eden İshak Çiftçi üniversitelerin engelliler için Erişilebilirlik Sertifikası alması amacıyla seminerler yapacaklarını dile getirdi.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak erişilebilirlik konusunda yükümlü olduklarını dile getiren İshak Çiftçi   “Bizim mevzuatımızda bulunan 5378 sayılı Engelliler Kanunu ile 2009 yılında imzaladığımız 2015’de de ek protokol yaptığımız Birleşmiş Milletler Sözleşmesi gereği erşilebilirliğin sağlanmasına yönelik yükümlülük aldık. Bu yükümlülük içinde Genel Müdürlük olarak odak noktasındayız. Biz de bu seminerlerin ilkini 21 üniversitenin katılımıyla Erzurum’da başlattık. Bunu Ankara, İstanbul,  İzmir’de devam ettireceğiz.” Diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here