Ana Sayfa Eğitim Bakan Yılmaz’dan Kaldırılan TEOG Sonrası Gelecek Yeni Sisteme İlişkin Açıklamalar Yapıldı

Bakan Yılmaz’dan Kaldırılan TEOG Sonrası Gelecek Yeni Sisteme İlişkin Açıklamalar Yapıldı

TEOG sınavı kaldırıldıktan sonra yeni sistem ile ilgili olarak açıklamayı yapan kişi Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz oldu. Bakan yılmaz açıklamasıyla birlikte nasıl bir sistem üzerinde çalıştıklarını paylaştı.

653
0
Paylaş

Ülkemizde son dönemde en fazla gündemde olan konulardan biri kuşkusuz ki TEOG sınavının kaldırılması. Bildiğimiz üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kendisine alenen gelen istekler ve şikayetler neticesinde TEOG sınavının kaldırılması için gerekli kurumlara talimatı vermişti. Bu talimatlar neticesinde de yapılan girişimler sonucunda TEOG sınavı yürürlükten kaldırılmıştı. 

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından pek çok soru işareti de peşinden gelmiş ve eleştiriler de yapılmıştı. Bu eleştirilerin en büyük sebebi ise TEOG sisteminin kaldırılması ardından yerine geçecek olan sistemin ne olacağı hakkında herhangi bir bilginin verilmemesiydi. Ancak bilinen yönüyle çocukların psikolojik olarak yorulmayacağı ve bir yarış atına çevirilmeyeceği konusunda hemfikir olunmasıydı. 

İSMET YILMAZ’DAN AÇIKLAMA GELDİ

TEOG konusu ile alakalı olarak soruları cevaplamak üzere NTV kanalında bir programa katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni sistem ile ilgili görüşlerini açıklarken geçmişte yapmış oldukları hatalar konusunda da bilinçlendiklerini söyledi. Bakan Yılmaz yaptığı açıklamada TEOG’un kaldırılmasının çocuklar açısından çok daha iyi olacağını belirtti. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin psikolojik açıdan daha rahatlamaları için titizlikle çalıştıklarını aktardı.

Bakan Yılmaz’ın açıklamalarından bazı satırbaşları şu şekilde ; 

“Sınava girecek öğrencilerin stresleri 6. sınıftan başlıyor 8. sınıfta devam ediyor. Yaşamlarının gelişme dönemlerini stresle geçiyorlar. Öğrencileri adeta yarış atına çevirdik. Bu yüzden TEOG’u kaldırarak biz doğru olanı yaptık.

Biz hayata hazır, mutlu bir gençlik istemiyor muyduk? Çocukları ilkokulda strese sokuyoruz, lisede devam ettiriyoruz. Bu stres dolu sistem çocuklarmız için faydalı değildi.

Eğitim sistemi sınav demek değil, bu sistem sınavdan ibaret değil. Amacımız kaliteli eğitim ve firsat eşitliği sağlamak.

Başarılı öğrencilerimiz illa ki kendini gösterip, bir noktaya girecekler. 11 bin 57 tane okulumuz var. Biz arkadaşlarla bir çalışma yaptık. Bir tanesi her lisenin kendi sınavını yapması konusu. Okuldaki öğretmenlerle hazırlanan sınav soruları ile sınav yapılacak. Çok fazla soru çok fazla hata olabilir.

Bir de her okul kendi sınavını yaptı, diyelim ki çocuk Van’da bir sınavı kazandı, 2-3 yıl sonra İzmir’e göç ettiğinde o çocuğu okul almayacak mı? O zaman ne yapacağız? Öğretmenin değerini artıralım, okulun değerini artıralım konusunda birleştik. Okuldaki her dersten 3 sınav yapılıyor. Bu sınavların objektifliğini sağlamak lazım. Biz aslında yeni müfredata uygun bir soru bankası çalışmalarına da başlamıştık. Soru bankası test değildir.”

Açıklamada ayrıca 2 farklı sistem üzerinde çalışıldığı da aktarıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here