Ana Sayfa Eğitim 2017 EUS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Ösym Tarafından Açıklandı

2017 EUS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Ösym Tarafından Açıklandı

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı ÖSYM'nin internet sitesine yayımlanmıştır.

669
0
Paylaş

Yeni bir kanun ile oluşturulan Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı  1 Ekim 2017 Pazar günü itibariyle yapılmıştı. Adaylar söz konusu sınavın soru ve cevaplarının yayımlanmasını beklerken ÖSYM’den bir açıklama geldi. 3 Ekim 2017 Salı günü saat 14:00 itibariyle ÖSYM’nin intenet sitesinden Temel Soru Kitapçığı yayımlanmıştır. Adaylar ÖSYM aday işlemleri menüsünden Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak 10 gün süreyle sorulara erişim sağlayabilecekler. Sınava ilişkin cevap anahtarının % 10 paylaşıma açılmıştır. Bilindiği üzere geçmiş yıllarda ÖSYM yeni bir hüküm getirerek bunda sonra sınavların sadece %10’unun yayımlama kararı almıştı. Gerekçe ise eski sınav sorularını kullanabilme olarak göstermişti. 

Eczacılıkta Uzmanlık sınavı yeni bir kanun ile oluturlmuş bir sınavdır. Yeni yasa kapsamında Eczacılık eğitimi bittikten sonra 3 yıl süre ile Klinik Eczacılık ve Fitofarmasi  Eczacılık adıyla uzmanlık eğitimi alıp uzamnlık yapabilecek. Hastanelerde belirli yatak sayılarına göre Eczacılık Uzmanı istihdam edilecek. Bu uygulamanın uygulanış tarihi ise  1 Ocak 2023 olarak belirlenmiş durumda. Söz konusu bu düzenlemeyle  ilgili olarak ilk sınav 1 Ekim 2017 yılında yapıldı. Bunda sonraki sürecin nasıl işleyeceği istihdam sayılarının ne kadar olacağı. Eczacılık Uzmanlarının göre ve fonksiyonlarının neler olacağı merakla bekleniyor. 2016 yılında porjesi başlanan bu uygulamanın ne zaman uygulancağı tarih verilsede sınava giren adaylar bakımından yakında takip ediliyor. Konu ile ilgili koşul ve şartları Sağlık Bakanlığı belirlerken konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı Eczacılıkta Uzmanlık Kurulunu’nun oluşturulacağını da duyurdu. Bu kurulda yer alacak üyelerin üniversiteler ve meslek birliklerinde yer alan üyelerin eczalık alanında profesör ya da doçent olması şartı aranacak. Bu uygulamanın yürürlüğe girdiği tarihten önce eczacılık dalında uzamanlık alanları içinde ki alanlardan birinde doktora yapan ve eğitimlerini başarıyla bitirenler talep ettikleri halde uzmanlık sertifikası verilecektir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here