Ana Sayfa Dünya Yat Meselesi, İngiltere’yi Karıştırdı

Yat Meselesi, İngiltere’yi Karıştırdı

İngiltere gündemi yeni bir haber ile çalkalanmaya devam ediyor. İngiltere kraliçesi 2. Elizabeth için yapılacak olan yat bir anda ülke gündemine oturdu.

794
0
Paylaş

İngiltere gündeminde söz sahibi olan isimler şu sıralar 2. Elizabeth için yapılması planlanan yat için tartışıyor. Yüzen Saray olarak nitelendirilen devasa yatın maliyeti tamı tamına 100 milyon sterlini bulunca bu kritik konu ülke gündemine birden oturdu. 2. Elizabeth taraftarları bu durumu olağan karşılarken karşı çıkanlar ise bu projenin büyük bir israf olacağını dile getiriyorlar. Yat projesine özel bankaların bazısı onay vermiş durumda. Maliyeti 100 milyon sterlini bulunca bankaların bu duruma hayır demesi imkansız görünüyor. 104 metrelik yat 34 yolcu kapasiteli olarak tasarlanıp Kraliçeyi koruyacak deniz piyadesinin yanında 125 mürattebat görev alacak. 100 kişilik toplantı salonunda olacak olan yatta helikopter pisti de yer alacak. 45 gün boyunca denizde kalabilecek olan yat 6 bin mil yol kat edebilecek.

Dana önceden gündeme getirilmiş olan bu büyük proje daha sonra Tony Blair tarafından rafa kaldırılmıştı. Fakat geçen Mart ayında tekrar gündeme geldi ve Dışişleri Bakanı Boris Johnson tarafından destek gördü. Dışişleri Bakanı Boris Johnson Kraliçenin yatı için ‘’ülkenin yumuşak gücüne büyük bir katkısı olacak’’ diyerek destek verdi. Kraliçe’nin yatının devlet desteğiyle değil, özel bağışlarla yapılmasının uygun olacağını dile getiren Dışişleri Bakanı yat’ın yapılmasından yana. Yatın maliyetinin 100 milyon sterlin olması ve bunu özel bağışlarla yapılacak olması bile büyük bir israf olarak görülüyor. 2. Elizabeth Britannia adlı özel yatını uzun yıllar kullanmış 1997 yılında hizmet dışına çıkarılmıştı. 2. Elizabeth bu yatıyla tam bir milyon mil yol kat etmişti.  Şimdi yapılacak olan yat için son kararın ne olacağı tam olarak bilinmiyor. Dışişleri Bakanlığı ne kadar onay verse de halkın büyük tepkisi yatın yapılıp yapılmayacağı konusunda son kararı verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here