Paylaş

Afganistan yönetimini ele geçiren Taliban yönetimi, ilk basın toplantısını düzenleyerek beklenen açıklamasını yaptı. Bütün dünya dikkatini Afganistan’da yaşanan olaylara verdiği bu günlerde Taliban yönetimi merak edilen tüm soruları cevapladı.

Kimseyi öldürmek yok!

Taliban yönetimi sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan basın toplantısı bugün bütün dünyanın gündeminde yer aldı. Yapılan toplantıda Zebihullah Mücahid kendilerinin karşısında yer alan kişilere karşı hiçbir intikam beslemeyeceklerini ve hiç kimsenin öldürülmeyeceğine dair çok önemli açıklamalar yaptı. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Taliban sözcüsü: “Bizim karşımızda savaşan herkesi affedeceğiz, kimseyi öldürmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda Afganistan topraklarının saldırı amacı ile kullanılmayacağını da belirten Taliban sözcüsü, “İntikam duygusunda olmayacağız ve kimsenin evine girmeyeceğiz. Sizlere bu konuyla ilgili güvence veriyorum” diyerek açıklamalarını devam ettirdi.

İntikam duygusu gütmüyoruz!

Yirmi senelik işgali sonlandırdıklarını ve Afganistan’da genel aç çıkartacakları açıklamasını yapan Taliban sözcüsü bunları çıkabilecek çatışmaları sonlandırmak amacı ile uygulayacaklarını belirtti. “Afganistan’da güçlü bir İslami hükümeti kurmak adına görüşmelerimiz devam ediyor” diyen Taliban sözcüsü aynı zamanda “Bugün itibari ile Afganistan’da bizlerin karşısında yer alan herkese düşmanlığımızı bitirdiğimiz haberini veriyorum” ifadelerini kullandı. Öyle ki Afganistan topraklarının hiçbir ülkeye karşı saldırı amacının olmadığını da belirterek “Daha öncesinde kimin nereye çalıştığının bir önemi bulunmuyor. İntikam duygusu gütmüyoruz ve kimsenin evine girmek gibi bir durum olmayacak. Sizlere bu konuda güvence veriyorum” diyerek herkese güvence vermeyi ihmal etmedi.

Kadınların okula gitme hakkı olacak mı?

Açıklamalarına devam eden Taliban sözcüsü bütün dünyada en fazla merak edilen konulardan birisini de cevapladı. Kadınların okula gitme, okul ya da hastanede çalışamayacağı konularında gelen sorulara, “Pakistan, Rusya Çin’le iyi ilişkiler içerisindeyiz ancak müttefikimiz yok ve hiçbir bloğun parçası değiliz” diyerek açıklık getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here