Ana Sayfa Dünya Somali başkent Mogadişu’da bomba yüklü araçla saldırı: 189 ölü

Somali başkent Mogadişu’da bomba yüklü araçla saldırı: 189 ölü

2007 yılından bu yana en büyük bombalı saldırıyı yaşadı Somali'. Başkent Mogadişu'da gerçekleşen bombalı saldırıda 189 kişi hayatını kaybetti. Ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

694
0
Paylaş

Afrika Boynuzu’nda yer alan ve 25 yıldır iç savaşla boğuşan Somali,   son yıllarda kuraklık ve kıtlıklada  karşı karşıya.Kaldı.BM’nin açıklamalarına göre Ülke’nin yarısı açlık ve ölümle karşı karşıya ve acil önlem planı lazım.Kuraklık nedeni ile 6.2 milyon insanın  açlık tehlikesi ile  yaşadığı Somali den bugün birde  bombalı saldırı haberi geldi.

Başkent Mogadişu’da Safari Oteli’in yakınlarında patlatılan bomba yüklü araç 189 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.200 den fazlada yaralının bulunduğu patlamada ölü sayısının artacağından endişe ediliyor. Toplu ulaşım araçlarının yakınında ve insanların çok yoğun olduğu bir alanda gerçekleştirilen bombalı saldırı da ölenlerin  arasında Polis Şefi Mohamed Hussein’de olduğu söyleniyor.Cuhur Başkanı Muhammed Abdullah Fermacu  ölenlerin anısına ülkede 3 günlük yas ilan ettiğini açıkladı.

2007 yılında El Kaide örgütünün başlattığı ayaklanmalerdan sonra yaşanan en şiddetli saldırıyı yaşayan Somali’de yıkılan binaların arasından  arama,  kurtarma çalışmalarına devam ediliyor Çok sayıda binanın yıkıldığı ve hasar gördüğü bildirildi.  .Şimdiye kadar saldırıyı üstlenen hiçbir örgüt çıkmadı. Fakat yıllardır Ülke’de bombalı saldırılar düzenleyen El Kaide Örgütünün uzantısı olan El Şebab örgütünün olacağı ndan şüpleniliyor..Dün gece Modagişu’da meydana gelen bombalı saldırya bizim ülkemizdende tepkiler var.Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ,Terör örgütlerini ve bunları destekleyenleri lanetlediklerini söyledi.Terörü yok etmek için samimi ve cesur işbirliği gerekekir diye de ekledi. Türk milleti olarak her zaman Somali’nin yanında olacağız gerekirse Ambulans uçaklarla yaralıların Türkiye’ye getirilip tedavi edileceğni, bu konuda  tedbirleri aldıklarını  da belirten Bozdağ  üzüntülerini de dile getirdi.. Türkiye terörle mücedele konusunda herzaman Somali’nin ve Somali Halkının yanında olacaktır,  terörü ve destekçilerini tüm dünyada yok etmek için hertürlü samimi işbirliğine de hazır olduklarını  somalı hükümetine ilettiklerini beliritti..Türkiye islam işbirliğive Arap Birliği tarafından da şiddetle kınan bombsalı saldırıda kkatar Büyükelçilği’nin de zarar gördüğü açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here