Ana Sayfa Dünya Rus Donanmasına Ait Bir Savaş Uçağı Suriye Sınırları İçerisinde Düştü

Rus Donanmasına Ait Bir Savaş Uçağı Suriye Sınırları İçerisinde Düştü

Rus donanmasına ait bir savaş uçağı Suriye sınırları içerisinde düştü. Rus basını son dakika gelişmesi olarak olayı tüm kamuoyuna duyurdu.

910
0
Paylaş

Rus Savunma Bakanlığı erken saatlerde bir açıklama yaptı. Rusyanın Lazkiye HImeymin üssünde SU-24 tipi askeri uçağın havalandıktan kısa bir süre sonra düşütğünü belirtti. İlk çalışmalar ışığında uçağın teknik arızdan dolayı düşmüş olabileceği bildirildi. Savaş uçağını kullanan iki pilot zamanları olmadığı için fırlatma koltuğunu çalıştıramadıklarından hayatlarını kaybettikleride bildirildi. Bu tip uçaklarda iki mürettabat olduğu bildiriliyor. Rusya savaş uçağının neden düştüğü konusunda geniş bir araştırma başlatmış durumda. Uçağın düştüğü alanda çok büyük bir hasarın oluşmadığı da gelen bilgiler arasında. 

Suriye’de ki iç karışıklıklar neticisinde Rus donanması askeri gücünü her geçen gün Suriye’de arttırmakta. Lazkiye ilinde yer alan Hımeymim üssü ise Ruysa için oldukça önemli bir konum. Rusya Sureyi’de ki hava saldırılarını buradan yönetmekte. Amaçlarının Suriyenin devlet bütünlüğünü korumak olduğunu dile getiren Rusya Esed hükümetine başından beri desteği ile biliniyor. Söz konusu Suriye Türkiye ilişkilerinden Rusya Suriye tarafında olmuş ve Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesi sonucu iki ülke arasında kriz çıkmıştı. Birleşmiş Milletlerde Suriye’nin kimyasal silah kullanmasının ardıdan yaptırımlar uygulaması için görüşmeler yapılmış ama Rusya ve Çin red oyu vererek bu yaptırımın önüne geçmiştir. Bu durum dahilinde Rusya Suriye sınırında askeri mühimmat ve üs sayısını arttırdı. Gücünü daha çok gösteren Rusya Suriye’de egemen güç rolünü üstlenmiş durumda. Suriye’nin politikalarında önemli söz sahibi olan Rusya bölgede ki IŞID terör örgütüne yönelik operasyonlara da aktif olarak katılmakta. Hala çözümsüz bir bölge olan Suriye’de işler tam manasıyla çözülmüş değil. Ülke sınırları içinde bir çok yapılaşma mevcut. PYD, IŞID, Özgür Suriye Ordusu, Türkmenler gibi kollara ayrılmış olan ülke de toprak bütünlüğünde söz etmek mümkün değil. Bu topraklarda savaşın bitmesi kolay görünmüyor. Esed hükümeti yönetimden vazgeçmeyerek bölge üstünde ki direnişini devam ettiriyor. 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here