Ana Sayfa Dünya Lider Carles Puigdemont Katalonya Bağımsızlığını İlan Ettiği Andan İtibaren Tutuklanacak iddiası

Lider Carles Puigdemont Katalonya Bağımsızlığını İlan Ettiği Andan İtibaren Tutuklanacak iddiası

Bağımsızlık referandumu olan Katalonya'da lider Carles Puigdemont açıklama yapar yapmaz tutuklanacağı bildirildi.

936
0
Paylaş

İspanya’da bağımsızlık gerilimi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. 1 Ekim’de Katalonya’da yapılan referandumda bağımsızlık kararı çıkmış lider Carles Puigdemont bağımsılığını ilan ettiği andan itibaren İspanya polisi tarafından gözaltına alınıp tutuklanacak. Bugün Katalan Parlementosunun açıklama yapması bekleniyor. Bağımsızlık ilanını yapacak olan Katalonya bu bildiriyi tek taraflı yapacak ve lider Carles Puigdemont zorlu anlar yaşayacak. İspanya hükümeti yaptığı açıklamda Puigdemont’un açıklama yapması halinde polis tarafından anında gözaltına alıncağını bildridi. 

1 Ekim’de gerçekleştirilen ve İpsanya tarafından yasa dışı ilan edilen referandum sonrası Katalan hükümeti lideri Carles Puigdemont 10 Ekim Salı günü resmen bağımsızlıklarını açıklayacaklarını söyledi. Katalan Hükümeti yoğun baskı altında geçirdiği bu 10 gün sonucunda sınır komşusu olan Frasna ve Almanya Katalonya’yı resmen tanımayacaklarını bildirdi. Bununla birlikte birçok özel şiket ve bankalar merkezlerini Barcelona’nın dışına taşıma kararı aldı. İspanya’nın birçok şehrinde düzenlenen birlik gösterileri ve Avrupa’nın birlikten yana yapmış olduğu açıklamalar ve bildirilere rağmen Katalonya hükümetinin geri adım atmayacağı ve bağımsızlıklarını ilan edecekleri bildirildi.

An itibariyle gözler Katalan hükümet lideri Carles Puigdemont’a çevrilmiş durumda. Bağımsızlık ile ilgili açıklama yapıp yapmayacağı büyük merak konusu. Çünkü Katalan hükümet yetkililerinden biri referandum sonuçlarının alınıp değerlendirilidiği ve sonuçların şimdilik normal parlamento usulleri ile sonuçlandırılmayacağı söylemesi kafaları karıştırdı. Bu söylemler ışığında İspanyanın gözü kulağı Katalan lideri Carles Puigdemont’a çevrilmiş durumda. 29 Eylül’den beri Katalonya’da bağımsızlık yanlıları parlamento önünde toplanma çağrısı yaptı. Katalonya parlamentosu Türkiye saati ile saat 19.00’da değerlendirme toplantısı yapacağı düşünülüyor. Katalan bölgesinde karşıt gruplar tarafından çatışmaların çıkmaması için geniş güvenlik önlemleri alınmaya başlandı. Barcelona Belediye Başkanı ”Birilerine zarar verecek ve toplumu ayıracak çatışmalara izin vermeyelim” açıklmasında bulundu. Barcelona Belediye Başkanı bağımsızlığa karşı olduğunu belirtirken herkesi sağ duyuya davet etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here