Ana Sayfa Dünya Katalonya’ya Tanınan Son 48 Saat

Katalonya’ya Tanınan Son 48 Saat

Avrupa'da tırmanan gerilimde başrol oyuncuları olan İspanya ve Katalonya arasında referandum krizi devam ediyor. İspanya, Katalonya'ya 48 saat tanıdı.

5352
0
Paylaş

Avrupa’da bir süredir devam eden siyasi fırtınalarda, İngiltere, Almanya ve İspanya’nın adı sıkça anılmaya başladı. Ülkelerin iç karışıklıkları ile diğer ülkelerle olan politik ilişkilerindeki karışıklıklar yaşayan bu ülkeler arasında İspanya’nın Katalonya bölgesi ile arasındaki problemler yeni bir boyut kazandı. Katalonya’nın bağımsızlık referandumu yapacağı açıklamaları sonrasında belirlenen tarihe İspanya yönetiminden sert tepki gecikmedi.

İspanya hükümetine karşı olarak bağımsızlık talep eden Katalonya özerk yönetimi, bölgede bağımsızlık referandumu yapacağını açıkladı. Referandum süreci ile ilgili tarihin de belirlenmesi ile beraber İspanya hükümetinin bu referandumu yasadışı olarak nitelendirdiği ve böyle bir referandumun gerçekleştirilemeyeceğini açıkladığı öğrenildi.

İspanya Maliye Bakanı Cristbal Montoro, devletin mali açıdan özerk kabul edilen bölgelerinin denetiminin kontrol altına alınması adına uygulamada olan bir sistemin varlığının bulunduğunu ve bu sistemin onaylandığını bildirmesi ise gündemde yankı uyandırdı. Bunun yanı sıra İspanya yönetimi Katalonya özerk bölgesi tarafından hedeflenen bağımsızlık referandumu ile ilgili olarak kamu harcamaları konusunda da sınırlandırmalar yapmayı planladığı bilgisi İspanya basınına yansıdı.

Jean-Claude Juncker (Avrupa Komisyonu Başkanı) Katalonya’nın bağımsızlık alarak İspanya’dan ayrılması durumunda referandumdan çıkacak olan bağımsızlık sonucuna karşı tarafsız davranılacağını ve saygı duyulacağını açıkladığı bilgisi paylaşıldı. Fakat bu durum karşısında Katalonya referandum sonrasında tekrar kısa süre içinde Avrupa Birliği üyesi olma hakkı kazanamayacak. Katalonya, İspanya’dan bağımsızlığını alacak olursa Avrupa Birliği’ne yeniden üye olabilmek için diğer birçok ülkede olduğu gibi uzun bir yolu katetmesi gerekecek açıklamaları yapıldı.

İspanya ise 1 Ekim’de gerçekleştirilmesi planlanan bağımsızlık referandumundan vazgeçilmesi için Katalonya’ya 48 saat müddet tanıdı. Referandumun ortaya konulan süre sonunda halen iptal edilmemesi söz konusu olduğunda İspanya hükümetinin kesin olarak yaptırımlarına başlayacağı açıklandı.Şimdilik Katalonya kesiminden bu süre sınırı ve referandumun iptal edilip edilmemesi ile ilgili bir bildirim gelmez iken Avrupa’nın batı kısmında gerilim artmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here