Ana Sayfa Dünya Katalan Meclisinin Ne Pahasına Olursa Olsun Toplanacağı Açıklandı

Katalan Meclisinin Ne Pahasına Olursa Olsun Toplanacağı Açıklandı

Dünyada oldukça ses getiren Katalonya referandumu ardından Katalan meclisinin ne pahasına olursa olsun toplanacağı açıklandı.

976
0
Paylaş

1 Ekim Pazar günü gerçekleştirilen Katalonya bağımsızlık referandumu dünya çapında oldukça ses getirmiş ve referandum günü yaşanan polis şiddeti de hafızalara kazınmıştı. Referandumun geçerliliği olmadığını savunan İspanyol hükümeti bu konuda oldukça sert yöntemlerle birlikte Katalon halkını bastırma yoluna gitmişti. 2 ekim günü açıklanan referandum sonuçlarına göre ise yüzde 90 evet oyuna karşın yüzde 10 hayır oyunun olduğunun açıklanması ile birlikte gözler Avrupa Birliği ve İspanyol Hükümetinin tavrına çevrilmişti.

Tüm yaşananlara ve siyasi anlamdaki risklere rağmen Katalon halkı referandumda tercihini yapmış ve bağımsızlık yolunda önemli bir adım atmasını sağlamıştı. Katılımın yalnızca %43 olarak sınırlı kalması sebebiyle bir çok hükümet üyesi referandumun geçersiz sayılması gerektiğini belirtmişti. 

Tüm yaşanan baskılara ve tehditlere rağmen Katalan meclisinin 10 Ekim’de toplanması bekleniyor. Katalan lider Puigdemont’un bir konuşma yapacağı da gelen bilgiler arasında. Katalan Özerk Parlamentosu’nda yapılacak toplantıda önemli konuların gündeme yatırılacağı aşikâr. 

Parlamento sözcüsü olarak belirlenen Carme Forcadell cuma günü yapmış olduğu açıklamada yapılacak olan toplantıda referandumdan çıkan sonucun değerlendirileceği ve katalan halkının geleceğini belirleyecek kararlar alınacağını belirtmişti. Genel olarak şu anki siyasi durumu çözmeye çalışacak olan parlamentonun bağımsızlık oylaması yapıp yapmayacağı ise muamma olarak yerini koruyor.

İSPANYA ÖZÜR DİLEDİ 

1 Ekim günü yapılan referandumda yaşanan polis şiddeti olayları referandumun önüne geçmişti. İspanya hükümetinin Katalonya’daki temsilcisi olarak bulunan Enric Millo yaptığı açıklamada ispanyol polisinin yapmış olduğu şiddet için özür diledi. 

“O görüntülere baktıkça ve bundan da önemlisi insanların vurulduğunu, itildiğini ve hatta hastanelik olduğunu gördükçe pişmanlık duymaktan kendimi alamıyorum ve müdahalede bulunan polisler ve emri veren kişiler adına özür diliyorum” ifadelerini kullanan Millo ile alakalı olarak İspanya’dan herhangi bir açıklama gelmedi.

İspanya hükümeti başbakanı Mariano Rajoy yaşanan bağımsızlık krizini sona erdirip bir çözüm bulabilmek için uğraşıyor. İlk aşamada Katalonyaya daha fazla özerklik sağlama konusunda diplomatik bir görüşmeye gidilmesini teklif eden Rajoy, tam bağımsızlığın ise düşünce sınırlarının dışında olduğunu da belirtmişti.

ŞİRKETLER KATALONYA’YI TERK EDİYOR 

6 Ekim cuma günü İspanya hükümetinin yapmış olduğu hamle Katalonya’nın gücünü azaltacağa benziyor. İspanya hükümetinin şirketlerin merkezlerini taşımaları konusunda yaptığı karaname ile birlikte bir çok büyük firma şu anda merkezinin bulunduğu Katalonya’dan ayrılıyor. Aralarında İspanya’nın en büyük üçüncü ve beşinci bankaları olan Caixabank ve Banco Sabadell’in de bulunduğu büyük firmalar merkezlerini ya taşıdı ya da taşıyacağını şimdiden açıkladı. Bu konu ile alakalı olarak konuşan İspanyol Ekonomi Bakanı Luis de Guindos “Bu hareket, iş dünyasında şüpheler uyandıran sorumsuzca hareket eden Katalan yönetiminin politikası sonucu gerçekleşmiştir.” ifadelerini kullandı.

EMNİYET MÜDÜRÜ SERBEST 

1 Ekim referandumundan önce eylemlerde kitleleri isyana tahrikle suçlanan şüphelileri, Madrid Ulusal Mahkemesi serbest bıraktı. Aralarında katalonya emniyet müdürü Josep Luis Trapero’nun da bulunduğu şüpheliler sorgulama sonrasında serbest bırakıldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here