Ana Sayfa Dünya İspanyol Bakan Alfonso Dastis, Katalonların Referandum İçin Hile Yapıldığını Düşündüğünü Söyledi

İspanyol Bakan Alfonso Dastis, Katalonların Referandum İçin Hile Yapıldığını Düşündüğünü Söyledi

İspanya Dışişleri Bakanı Alfonso Dastis, Katalonların gerçekleştirdiği referandum için hile yapıldığını düşündüğünü açıkladı. Detaylar içeriğimizde.

710
0
Paylaş

Dünyada son günlerde birbiri ardına gelen bağımsızlık isteyen milletler gündemin ilk sıralarına yerleşti. İlk olarak İspanya sınırları içinde yaşayan, İspanya sınırları içerisindeki 17 özerk bölgeden biri olan  Katalonya’nın yaptığı İspanya hükümetinin onaylamadığı referandum ile bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Katalonlar İspanya’nın Kuzeydoğusunda bulunan Fransa ve Andorra ile komşu olup Barcelona’yı da içinde alan bir bölgededir. Katalonların daha fazla haklara sahip olmak amacıyla İspanya’dan ayrılma düşüncelerine İspanya hükümeti sıcak bakmıyordu. Katalonların yaptığı referandum İspanya’da büyük tartışmalara sebep olmuştu. İspanya Dış İşleri Bakanı Alfonso Dastis, Katalonya Özerk Yönetimi’nin Başkanı Carles Puigdemont’un mecliste yaptığı bağımsızlık konuşmasında hile olduğunu aktardı. Katalon Yönetimi başkanı Carles Puigdemont’un yaptığı açıklamada bağımsızlık ilanını bir süreliğine rafa kaldıracaklarını, İspanyol Hükümeti ile yapılacak görüşmeler sonucunca bir karara varılacağını aktarmıştı. Ancak İspanya Dış İşleri Bakanı Alfonso Dastis Katalon Yönetim Başkanı Puigdemont’un bir hileli konuşma taktiği uyguladığını belirtip, söyledikleinin tam tersini yapma hilesi olduğunu aktardı.

Dış İşleri Bakanı Alfonso Dastis, Katalonların yapacağı  tekrardan bir referandum için İspanya anayasasının buna izin vermeyeceğini aktardı. Katalonların kendi özgürlükleri için İspanya’nın geneli hakkında karar veremeyeceğini aktardı.

PUIGDEMONT’UN AÇIKLAMALARI BÜYÜK TEPKİ TOPLADI

Yerel parlamentoda yaptığı açıklamalar ile bağımsızlık ilanını erteleme kararı aldıklarını açıklayan Puigdemont’a karşı gerek basın ve gerekse İspanya yönetimi tepki gösterdi. Gerçekleştirilen referandumdan %92’lik bağımsızlık oyu alan Puigdemont yönetiminin bu açıklaması bir kaos protokolü olarak algılandı. Puigdemont ise İspanya ile temas kurarak bağımsızlık sürecinde uzlaşma taraftarı bir profil çizdi. Bağımsızlık ilanı öncesinde muhtemel olarak İspanya’ya uzlaşma çağrısında bulunacak olan Puigdemont’a karşı İspanya yönetimi ise kesin bir çizgi ile karşı duruyor. Yakın tarihte iki yönetim arasındaki diyaloglar siyaset dünyasında büyük yankı uyandıracak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here