Ana Sayfa Dünya İran’ın Nükleer Çalışmalarına Amerika’dan Terör Suçlamaları Geldi!

İran’ın Nükleer Çalışmalarına Amerika’dan Terör Suçlamaları Geldi!

Amerika ile İran arasındaki nükleer anlaşma gerilimi tırmanmaya devam ediyor. Dünya gündemi şimdi İran'a gözlerini çevirdi. Trump ise çok ağır konuşuyor.

3966
0
Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri’nin bir yıldır başkanı olan Donald Trump’ın İran Devrim Muhafızlarını yaptırım merceği altına aldıklarını belirttiği gündeme geldi. İran’ın terör ile içli dışlı bir halde olduğunu ve farkında olmasına rağmen de bunu sürdürdüğünü söyleyen ABD Başkanı Trump nükleer sözleşme ile ilgili olarak ise şunları dile getirdi. ‘’Bugün bunu ortaya koyuyorum ediyorum. Biz bu raddeden itibaren artık bu sözleşmeyi devam ettirmiyoruz ve ettirmeyeceğiz. Bu sözleşmenin devamında daha fazla tehlike var, terör ve İran’ın bir araya gelmesi bizim için nükleer terör anlamına geliyor. Emrediyorum, bu sözleşmenin içeriğindeki açıkları kapatalım ki bir daha hiçbir zaman bu İran kesimi dünyayı nükleer saldırı araçları ile tehdit edemesin” dedi. İran tarafı ise gerçekleştirdiği kritik açıklamada İran Devrim Muhafızlarına doğru atılan bu hamlenin savaş sebebi olacağına işaret etti.

Amerika Dışişleri Bakanı İran ile nükleer sözleşmeden çekilmeyeceklerini fakat Trump’tan Kongre’de uzlaşmayı tekrar kontrol etmesini isteyeceğini belirtmişti. Fakat Trump ise İran ile ilgili olarak nükleer sözleşmeye dayalı bir takım zehir zemberek açıklamalar gerçekleştirdi. Trump’ın açıklamaları ise şu şekilde oldu;

İran kesimi 11 Eylül saldırısında oldukça önemli olan teröristleri saklamaya çalıştı, Usame Bin Ladin’in oğlu bu kişilerin arasında yer alıyor ve bunu hepimiz biliyoruz. İran rejimi, bu davranışı ile dünya çapında teröre yardımcı olan ülkelerin arasında yer alıyor. El Kaide ise bu anlamda Hizbullah’a güç vermeyi sürdürüyor. İran, Amerikan güçlerini ve müttefiklerimizi baskı altına alan bir takım nükleer füzeleri geliştirmeyi de sürdürüyor. Arap bölgesinde bu tacizleri sürdürürken ve yalan yanlış sıkıntılı söylemlerle Amerikalıları rehin tutuyor.

İran’ın silahlı güçleri ile öğrencilere ateş açtığını beyan eden Trump;

“Yemen ve Suriye’de şiddeti başlatmışlardır. Esad’ın toplumlara karşı kullanıldığı kimyasal silahlara destek olmuşlardır. İran Rejimi’nin suçlarla dolu bir tarihi vardır. Bu ülkenin geleceğe yönelik olarak korkunç planlarını görmezden gelmemelizi” dedi. 

İran’a doğru suçlamalarını sürdüren ABD Başkanı Donald Trump nükleer sözleşmeden geri çekileceğinin sinyallerini devam ederken yeni bir krizin ortaya çıkmasın da sebebiyet vermiş durumda. Şimdi tüm dikkatler İran’a dönmüş durumda. Trump’a yönelik nasıl bir tutum gösterilecek ve bu kriz ne yöne doğru gidecek şimdilik bilinmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here