Ana Sayfa Dünya Irak’ın Kerkük Sorunu Türkiye’de Osman Al-Ganimi Tarafından Masaya Yatırıldı

Irak’ın Kerkük Sorunu Türkiye’de Osman Al-Ganimi Tarafından Masaya Yatırıldı

Irak Savunma Bakanı Yardımcısı ve Genel Kurmay Başkanı olan Osman Al-Ganimi, Türkiye protokolü ile görüşmek üzere Türkiye'ye geldi.

680
0
Paylaş

Irak Savunma Bakan Yardımcısı ve aynı zamanda Irak Genelkurmay Başkanı olan Osman Al Ganimi, Kuzey Irak’taki son referandum sonrası Türkiye’ye gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu. Daha sonra Doğan Haber Ajansı’na bir röpotaj veren Sayın Ganimi Kuzey Irak ve Kerkük ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki  görüşmelerin çok ılımlı ve olmulu geçtiğini söyleyen Ganimi yetkililerle IKYB’de ki bağımsızlık referandumu, IŞID ve iki ülke arasında ki güvenlik sorunlarını ele aldıklarını belirtti. Hulusi Akar’ı Irak’a davet ettiklerini belirten Ganimi en kısa zamanda  bu davet gerçekleşecek ve tüm konuları masaya yatıracağız dedi.

Irak Genel Kurmay Başkanı Osman Al Ganimi’ye yönetilen bir soruda PKK, YPG ve diğer terörist gruplara karşı Irak ile otak bir çalışma yapılacak mı diye soruldu. Genel Kurmay Başkanı şöyle cevap verdi:

“Evet bu konu ile ilgili olarak  bir takım görüşmelerimiz oldu. Yine bu noktada Anayasamıza dönmek istiyorum. Anayasaya dayanarak hiçbir ülke ve hiçbir güce bölgemizde müsade etmeyeceğiz. Yani bizim topraklarımızı kullanarak, karşı ülkeleri baskı altına alma çabalarına izin vermeyeceğiz. Diğer yandan bu tarz faktörlere karşı kendi bölgemizi koruma gayesi ile de birlikte emek vereceğiz.”

Ganimi sözlerine şöyle devam etti. Kerkük Irak’a aittir ve öyle kalacaktır. İlk sırada Türkiye olmak üzere İran ve Irak Kuzey Irak’ta düzenlenen referandumu kabul etmemektedir. Kerkük’ün Irak ile ilgili kritik önemine parmak basan Ganimi sözlerini şöyle noktaladı. “Biz Kerkük’e küçük Irak adını koyarız. Çünkü o bölgede çok sayıda Türkmenler, Araplar, Kürtler, Hristiyanlar ve başka etnik gruplar yaşıyor. Kerkük bize ait olan en önemli bölgelerden birisidir. Kerkük kati suretle Irak’ındır ve her ne şartta olursa olsun tehdit güçlerinden kısa süre içerisinde geri alınacaktır. Kimseye ait değildir. Bizim de bu bölgede bir takım hareketlerimiz yakında olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here