Ana Sayfa Dünya Irak’dan Referandum Komitesi İçin Tutuklama Kararı Verildi

Irak’dan Referandum Komitesi İçin Tutuklama Kararı Verildi

25 Eylül'de Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumu gerçekleşmişti. Şimdi ise o referandum komitesine tutuklama kararı verildi.

1004
0
Paylaş

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Komitesine yönelik açılan soruşturma sonuçlandı. 25 Eylül 2017’de gerçekleşen ve çoğu ülkenin tanımadığı referandumla ilgili Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyelerine tutuklama kararı çıkarıldı.

IRAK KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİ REFERANDUM

Kuzey Irak’ta Barzani’nin bağımsızlık referandumu açıklamasını yaptıktan sonra bütün ülkelerden tepkiler gelmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan referanduma yönelik ilk tepkiyi gösteren devlet liderlerinden oldu. Erdoğan Kuzey Irak için ‘’Bir gece ansızın gelebiliriz, geliriz’’ mesajını vermişti.

Bu mesaj hem Türkiye gündeminde hem de uluslararası anlamda çok önemli bir yer tutmuştu. Erdoğan referandum kararıyla ilgili Türkiye sınırında terörist bir devletin kurulmasına izin verilmeyeceğini ifade etmişti. Cumhurbaşkanı’nın bir diğer eleştirdiği nokta ise, Kuzey Irak’ın böylesine bir kararı tek başına alması oldu.

Amerikan PBS kanalına konuşan Erdoğan, referandum kararının Kuzey Irak’ın tek başına veremeyeceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı, İran’ın de referandum kararını desteklemediğini ifade ederek, bu kararın kabul edilemeyeceğini savunmuştu. Bölgede Arap, Türkmen ve Kürtlerin bir arada yaşamlarını sürdürdüğünü ve bundan dolayı da Türkiye olarak bu kararın kabul edilemeyeceğini aktarmıştı.

ERDOĞAN: REFERANDUM YENİ ÇATIŞMALARA NEDEN OLUR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantısı’nda bir kere daha Kuzey Irak referandum kararını eleştirmişti. Referandum kararının bölgede büyük bir ayrıma yol açabileceği ve bölgede yeni çatışmaların yaşanabileceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı, bağımsızlık taleplerinin bölgede yeni krizler çıkaracağını ifade etmiş ve Erbil’i bu girişimden vazgeçmeye davet etti.

Irak Anayasa Mahkemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin düzenlemeyi planladığı referandum kararını askıya almıştı. Başta süper güç ülkelerden olan ABD ve diğer pek çok Batı ülkesi oylamanın iptal edilmesini istemişti. Ancak Barzani ise diğer ülkelerin verdiği tekliflerin iyi olmadığını belirterek referandum konusundaki ısrarını sürdürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here