Ana Sayfa Dünya Irak Milli Güvenlik kurulu Kürt Bölgesel Yönetime Yönelik Hukuki Süreci Başlattı

Irak Milli Güvenlik kurulu Kürt Bölgesel Yönetime Yönelik Hukuki Süreci Başlattı

Irak Milli Güvenlik kurulu Kürt Bölgesel Yönetime yönelik hukuki işlemler başlattı !

636
0
Paylaş

Referandum sürecine giren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile alakalı olarak Irak Milli Güvenlik Kurulu Bağdat’ta Başbakan Haydar el-İbadi başkanlığında toplandı. Yapılan toplantı neticesinde Irak Kürt Bölgesel yönetimi (IKBY) ‘deki referandumu gerçekleştiren memurların hepsinin tespit edildiği ve bu kişilerle alakalı olarak hukuki işlem başlatıldığı açıklandı.

Yapılan açıklamada ayrıca IKBY ve tartışmalı olan bölgelerdeki yönetimlerin federal hükümete gemesi konusunda adımlar atılacağı ve gerekirse silaha başvurulacağı yönünde karar alındığıı açıklandı.

IKBY’de bulunan bazı yetkili kişilerin petrol gelirini aldığı banka hesaplarına el konulduğu da yapılan açıklama arasında. Bu adımların ve alınacak kararların Irak gelirlerinin iadesi ve yolsuzluk yapan kişilerin cezalandırılmasını sağlayacağı da belirtiliyor.

Milli Güvenlik kurulu cep telefonu operatörleri ile alakalı da bir karar aldı. Bütün cep telefonu operatörlerinin Bağdat yönetiminin kontrolüne geçmesi kararını veren kurulda hepsinin Bağdat’a taşınmasını da istedi. 

Bağdat yönetimi Türkiye ve İran ‘dan da bazı isteklerde bulunduğunu da kurulda aldığı kararlar ile açıkladı. İran ve Türkiye’den Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile olan bütün sınırların kapatılması ve sadece Bağdat hükümeti ile ilişki kurmasını talep eden Bağdat Yönetimi tüm ticari ilişkilerin Bağdat ile belirli olmasını istedi. Özellikle Petrol ihracatı ve satışı gibi bütün ticari ilişkilerin IKBY’den soyutlanması istendiği de kararlardan bir tanesi.

Bütün uzmanlar bu kararların Bağdat yönetiminin Irak Kürt Böglesel Yönetimine karşı verdiği son uyaru olarak gösterildiğini belirtiyor. Eğer Kürt Yönetimi bu kararlara uymazsa Bağdat yönetimi silaha başvurmak zorunda kalacak gibi gözüküyor. 

Irak Kürt Bölgesesl Yönetimi geçtiğimiz haftalarda bir referandum kararı almıştı. Bu referandum gerginliği ile birlikte aralarında Türkiye ve İran’ın da bulunduğu bir kaç dış ülke referandumu tanımadığını belirtmiş ve Bağdat yönetimine desetek mesajı vermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here