Ana Sayfa Dünya İdlib’in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik sürüyor

İdlib’in sınır komşusu Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik sürüyor

Astana Süreci kapsamındaki İdlib Operasyonu sebebiyle İdlib'in sınır komşusu olan Reyhanlı ilçesindeki hareketlilik sürüyor.

795
0
Paylaş

İdlib Operasyonu sebebiyle bölgenin sınır komşusu olan Reyhanlı ilçesinde hareketli saatler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye’deki çeşitli birliklerden bölgeye gönderilen komando birlikleri, konteynerler, ambulanslar ve askeri araçlar Hatay’a ulaşmaya başladı.

Pek çok acı olayla hafızalarda yer etmiş ve Suriye sınırında yer aldığı için son birkaç yıldır sürekli sıcak saatler yaşayan Reyhanlı bölgesi, bu kez de yaşanan askeri hareketlilik sebebiyle diken üstünde.

İdlib Operasyonu kapsamında bölgede sıcak saatler yaşanıyor. Bordo Bereliler gözlem istasyonları kurmaya devam ediyorlar. Bunun yanı sıra sınır bölgesine, İdlib’e girecek olan komandolar da otobüsler eşliğinde nakledilmeye devam ediyor.

İdlib’in sınır komşusu pozisyonunda bulunan Reyhanlı ilçesindeki askeri hareketlilik ülkenin gündeminde. Çeşitli bölgelerden gönderilen komando birlikleri, ambulanslar, askeri araçlar ve konteynerler yavaş yavaş bölgedeki yerlerini alıyor.

İdlib bölgesinin sınır komşusu Reyhanlı ilçesine gönderilen araçlar, konuşlandırılacakları sınır birliklerine yönlendiriliyor. Ayrıca güvenlik kaynakları, 33 araçlık Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyunun Suriye sınırını geçtiğini resmen bildirdi.

Astana Süreci dahilinde, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde görev alacak olan TSK unsurlarının, dünden itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığı Genelkurmay Başkanlığı’nca bildirilmişti. Bildiğiniz gibi Kazakistan’ın başkenti Astana’da Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımlarıyla görüşmeler gerçekleştirilmekte. Görüşmelerde alınan kararla Suriye’nin Türkiye sınırındaki İdlib ili çatışmazlık bölgesi ilan edilmişti. Varılan mutabakata göre Türkiye’nin, İdlib’de çatışmazlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenliği sağlanmış bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırılmıştı. Aynı zamanda yapılan görüşmelerde, gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştı. 

Sürecin kriz yaşanmadan atlatılıp atlatılamayacağı, bölgede ateşkes ihlali yaşanıp yaşanmadığı ve bölgenin önümüzdeki günlerde nasıl bir kadere tanıklık edeceği büyük merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here