Ana Sayfa Dünya Dove firmasının ırkçılık içeren yeni reklamına çok geniş bir kesimden büyük tepki!

Dove firmasının ırkçılık içeren yeni reklamına çok geniş bir kesimden büyük tepki!

Dünya çapında geniş bir kitleye güzellik ürünleri satışı yapan Dove firmasının ırkçılık içeren yeni reklamına çok geniş bir kesimden büyük tepki geldi.

1314
0
Paylaş

Dünyanın en popüler güzellik ürünü üreticisi ve satıcısı maklarından birisi olan Dove’un yeni reklamı firmanın başını belaya soktu. Firmanın Facebook üzerinden yayınladığı reklam kısa sürede yüzbinlerce izlenme alırken, yorumlar sekmesinde de firmaya yönelik yüzbinlerce olumsuz yorum paylaşıldığı görüldü. Kısa sürede ekran görüntüleri alınarak Twitter ve diğer sosyal medya mecralarına da sıçrayan olay, Dove’un çok büyük bir tepki almasına neden oldu. Kısa bir süre sonra firma tarafından Facebook’tan kaldırılan video paylaşımına yönelik ekran görüntüleri ve ekran kayıtları ise baki kaldı ve firmaya sert tepkiler çığ gibi büyümeye devam etti. Dove firması sosyal medya hesaplarından takipçilerine özür bildirimi yayınlarken, yayınlanan reklamın firmaya hiç yakışmayacak bir içeriğe sahip olduğunu açıkladı. Ancak firmanın daha önce de benzer bir kampanyaya imza atmış olması firmaya olan tepkileri daha da şiddetlendirdi.

DOVE’DAN IRKÇI REKLAM

Dove firmasının Facebook üzerinden yayınladığı reklamda siyahi bir kadın üzerindeki kahverengi bir t-shirt ile ekranda beliriyor. Daha sonra siyahi kadın üzerindeki t-shirtü çıkarıyor ve karşımıza bu defa beyaz t-shirtlü ve beyaz tenli bir kadın çıkıyor. Dove’un güzellik algısını beyaz tenliliğe çekmesi ırkçılık olarak algılanırken, hatalı sembolizm nedeni ile de şiddetli bir tepki ile karşılaştı. Nefretçi ve ırkçı olduğu yönünde sıfatlar ile anılan firmanın daha önce de yayınlamış olduğu bir reklam görselinde, yanyana duran üç kadının ten renklerinin gittikçe açıklaşması ile Dove’un ilişkilendirilmesi ve bu ten rengindeki açıklaşmanın Dove’un güzellik anlayışına paralel olduğunu göstermesi birçok tüketici tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. Bir de üzerine bu reklam yayınlanınca bu defa tüketiciler tepkilerini sosyal medya hesapları üzerinden çok daha şiddetli bir şekilde gösterdiler. Firma videoyu hesaplarından kaldırdı ancak kayıtlar ile başı bir süre daha dertte gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here