Ana Sayfa Dünya Devasa Uzay İstasyonu, Dünyaya Doğru Geliyor!

Devasa Uzay İstasyonu, Dünyaya Doğru Geliyor!

Çin'in 2011 senesinde uzaya fırlattığı istasyonun kontrolü kaybedilmişti. Kontrolü kaybedilen istasyonun şimdiyse büyük bir hızla dünyaya doğru yaklaştığı açıklandı.

2786
0
Paylaş

Çin, 2011 senesinde bir uzay istasyonu hazırlayarak uzaya fırlatmıştı. Hesaplamalara göre sekiz buçuk ton ağırlığında olan uzay istasyonunun kontrolünü yitiren Çin, bir süre sonra istasyonun hızla düşmesine sebebiyet verdi. Yetkililer tam olarak Dünya’nın hangi noktasına düşüş yapacağının bilinmediğini söylerken uzay istasyonu, atmosfer üzerinden hızla düşmeye devam ediyor. Adı Tiangong-1 olan uzay istasyonunun en fazla birkaç gün içinde Dünya’ya düşmesi bekleniyor. Birçok özelliği ile bu anlamda oldukça popülerlik kazanan Tiangong-1 isimli uzay aracı ‘’uzay süpergücüne’’  dönüştürülecek bilimsel bir proje olarak nitelendirilmekteydi.  2012 senesinde ilk kadın astronot olan Liu Yang, Tiangong-1’i ziyaret etmişti. Bu istasyon aracı hem insanlı olarak hem de insansız uzay görevleri için kullanılmıştı ve 2016 senesinde ise Çin’in uzay istasyonundaki kontrolü tamamen kaybettiği açıklandı.

Çin bu konu ile alakalı olarak Birleşmiş Milletler’e uzay istasyonunun, Ekim 2017 ile Nisan 2017 arasında bir zaman diliminde Dünya’ya çarpacağı yönünde bildirimde bulundu. İngiliz Guardian gazetesinin hazırlayıp yayınlamış olduğu habere bakıldığında; uzay istasyonunun yörüngesi zayıflayarakdağılmaya devam ediyor ve düşüş hızının da bu hafifleme ile birlikte giderek arttığı belirtiliyor. Dünya’ya yakın tarihte çarpacak olan parçaların yaklaşık olarak yüz kilogram ağırlığında olabileceğini beyan eden Çinli yetkililer, Çin’in ise gerçekleşen bu olayı izlemeyi devam ettirecekleri sözünü verdiğini belirtti.

Astrofizikçi McDowella’nın açıklamalarına bakıldığında ise istasyonun yeryüzüne nereye ve ne zaman çarpacağını birkaç gün öncesinden tespit edilebileceğinin bilindiği ortaya çıkıyor. Yeryüzüne düşüş olayının tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini 6 ya da 7 saat öncesinden tespit edebileceklerini beyan eden dünyaca ünlü astrofizikçi panik havasının ortaya çıkmaması gerektiğini açıkladı. Bu tip vakaların daha önce de yaşandığınadikkat çekilerek, çok daha büyük uzay araçları Dünya’ya düşmüştü ancak yeryüzünde büyük felaketlere sebebiyet verilmemiştir denildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here