Ana Sayfa Dünya Çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib’de hareketlilik devam ediyor

Çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib’de hareketlilik devam ediyor

Astana sürecinde çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib'de hareketlilik devam ediyor. Gelen bilgilere göre Türkiye'deki çeşitli birliklerden gönderilen zırhlı personel Hatay'a ulaştı.

563
0
Paylaş

İdlib operasyonu kapsamında bölgedeki hareketlilik devam etmeke iken çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İblib’de sıcak gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’deki çeşitli birliklerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcı, yakıt ikmal aracı, ambulans ve konteynerler Hatay’a ulaştı. Bordo Bereliler gözlem istasyonları kurmaya devam ederken bölgeye girecek komandolar da sınır bölgesine otobüsler eşliğinde nakledilmeye devam ediyor.

İntikalin yapılacağı İdlib kentinin sınır komşusu Reyhanlı ilçesine gelen askeri araçlar, konuşlandırılacakları sınır birliklerine sevk edildi. Güvenlik kaynakları, 33 araçlık Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) konvoyunun Suriye sınırını geçtiğini resen bildirdi.

Geçtiğimiz zaman diliminde Türkiye, Rusya ve İran’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirdiği toplantılarda, İdlib ili çatışmasızlık bölgesi ilan edilmişti. Genelkurmay Başkanlığı’nca, Astana Süreci kapsamında, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde görev yapacak TSK unsurlarının, dünden itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladığını bildirilmişti. Mutakabata göre, Türkiye’nin İdlib’de çatışmasızlık bölgesinin sınırlarını teşkil eden güvenli bölgelerde kontrol ve gözlem noktaları oluşturarak asker konuşlandırması kararlaştırılmıştı. Gözlemci kuvvetin asli görevi, rejim ve muhalefet arasında çatışma yaşanmasını engellemek ve olası ateşkes ihlallerini izlemek olarak tanımlanmıştı.

Suriye’de ateşkes rejiminin takibi amacıyla, garantör ülkelerin silahlı kuvvetlerine mensup birliklerden oluşan Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, İdlib bölgesinde 8 Ekim itibarıyla keşif faaliyetlerine başladığı bildirilmişti.

Suriye’nin geleceği Astana süreci ile yeni bir evreye girmiş durumda. Çatışmasızlık sürdürülürken, sınırdaki hareketlilik devam etmekte. Edinilen bilgilere göre Türk Silahlı Kuvvetleri 20 km’lik bir alana yerleşti ve 7 köyde kontrol sağladı. 

TSK ve ÖSO, Dar AZzaya kadar olan yaklaşık 20 km’lik alanı kontrol altına aldı. TSK ve ÖSO birliklerinin 7 köyde kontrol sağladığı ve 30’dan fazla kontrol noktası oluşturduğu da gelen bilgiler arasında yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here