Ana Sayfa Dünya Barzani, Kuzey Irak Referandum Ronrası İlk Kez Talabaninin Cenazesini Karşılarken Görüntülendi!

Barzani, Kuzey Irak Referandum Ronrası İlk Kez Talabaninin Cenazesini Karşılarken Görüntülendi!

Kuzey Irak'ta bağımsız bir Kürt yönetiminin kurulması adına gerçekleştirilen referandum sonrasında IKBY Başkanı Mesut Barzani karşılama töreninde ilk defa görüntülendi.

602
0
Paylaş

Irak’ta gerçekleştirilen seçimler sonrasında seçilmiş ilk Kürt Cumhurbaşkanı olan Celal Talabani, Almanya’nın başkenti Berli’nde geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. Aynı zamanda Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin de genel sekreteri olan Celal Talabani’nin 84 yaşında hayatını kaybettiği kaydedilirken, Talabani’nin cenazesi Berlin’den uçak ile bugün Kuzey Irak’ın Süleymaniye Havalimanı’na transfer edildi. Devlet erkanının uçakla ülkeye getirilmesi sebebi ile ülke protokolü de Süleymaniye Havalimanı’nda hazır bulundu. Protokolde ise Irak Cumhurbaşkanı Faud Masun’un yanı sıra Irak Kürditan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Başbakanı Neçrivan Barzani, Irak Melclisi Başkanı Selim el-Cuburi, KİBP genel sekreteri Salahaddin Bahaddin, İTP lideri Ali Bapir, GH lideri Ömer Seyid Ali, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri Maliki (Şii Koalisyonu Lideri) yer aldı. Bu kritik isimlerin yanı sıra ülke protokolinden ve üst düzey yöneticilerinden birçok önemli isminde bulunduğu protokolde güvenlik önlemleri en üst düzeyde tutuldu.

REFERANDUM SONRASINDA MESUT BARZANİ İLK DEFA GÖRÜNTÜLENDİ

Kuzey Irak’ta Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kurulması adına gerçekleştirilen referandumun ardından ilk defa kameralar karşısında yer alan Mesut Barzani, Cumhurbaşkanı Faud Masun’un ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in yer aldığı bilgisi paylaşıldı. Uçaktan indirilen Talabani’nin cenazesinin üzerinde ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bayrağının örtülü olduğu görüldü. Bu duruma ise Irak hükümeti tepki gösterirken, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin cenazeye çelenk bıraktığı öğrenildi. Cenazenin indirilmesinden sonra Süleymaniye Havalimanı’nda 21 defa top atıldı. Gerçekleştirilen protokol töreni sonrasında Talabani’nin cenazesi Süleymaniye Büyük Camiisi’ne götürüldü. Camii de kılınan cenaze namazı sonrasında Talabani’nin defnedilmek üzere Debaşan bölgesine götürüldüğü öğrenildi. Son dönemlerde Irak bölgesinde yaşanan en kritik süreçlerin bu şekilde üst üste gelmesi ise bölgedeki gerilimi farklı yönlere sürükleyebilir şeklinde iddialar gündeme getirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here