Ana Sayfa Dünya Arakanlı Müslümanların İçinde Bulunduğu Tekne Battı ve 12 kişi Hayatını Kaybetti

Arakanlı Müslümanların İçinde Bulunduğu Tekne Battı ve 12 kişi Hayatını Kaybetti

Myanmar'ın Arakan Eyaletinde devam eden insanlık suçunda son bir gelişme daha yasa boğdu. Arakanlı müslümanların içinde bulunduğu tekne battı ve 12 kişi hayatını kaybetti.

555
0
Paylaş

Uluslararası anlamda milyonların seyircisi olduğu insanlık dramı Myanmar’da devam ediyor. Myanmar’ın Arakan eyaletinde yaşayan Müslümanlar ile Budistler arasında yaşanan kutuplaşmalar sonrasında Budistlerin, Müslümanları bu bölgeden uzaklaştırmak amacı ile başlattıkları saldırılardan kaçan Arakanlı Müslümanlara zulüm devam ediyor. Bölgeye yönelik olarak gerçekleştirilen takipler ve destekler sürüyor olmasına karşın Budistler, Müslüman vatandaşları öldürmeye devam ediyor. Yakılan köy sayısı 200’ü aştı ve hayatını kaybeden Arakanlı Müslüman sayısının ise yükselmeye devam ettiği bildirildi. Bölgede halen devam eden zulümden kaçmaya çalışan Arakanlı Müslümanların büyük bir çoğunluğu Nef nehri ile sınır komşusu olan Bangladeş’e kaçmaya ve sığınmaya çalışıyorlar. Arakanlı Müslümanların ülkeye girişini yasaklayan Hindistan ise gerçekleşen insanlık dramına seyircikalmaya devam ediyor. Bugün gerçekleşen bir faciada ise çok sayıda Arakanlı Müslüman’ın hayatını kaybettiği öğrenildi.

TEKNE ALABORA OLDU, 12 ARAKANLI MÜSLÜMAN BOĞULARAK ÖLDÜ

Arakanlı Müslümanların, zulümden kurtuluş için tercih ettikleri bir kaçış yolu Bangladeş’e sığınmak. Bangladeş, Arakanlı Müslümanların sığınmasını kabul eden tek sınır ülkesi olarak vatandaşları içeriye alıyor ancak Arakanlı Müslümanların Bangladeş’e ulaşabilmeleri için Nef Nehrini geçmesi gerekiyor. Son 2 ay içerisinde Nef Nehrinde boğularak ölen Arakanlı Müslüman sayısı artmaya devam ediyor. Bugün bir tekne ile Nef Nehrini geçmeye çalışan 50 kişi teknenin alabora olması ile birlikte büyük bir faciaya sürüklendi. Teknenin alabora olması ile birlikte 10’u çocuk 12 kişi hayatını kaybederken, 13 kişi ise nehirden kurtarıldı. Alabora olan teknede bulunan 25 kişinin ise halen kayıp olduğu açıklandı. Ağustos ayından bu yana binlerce Arakanlı Müslümanın hayatını kaybettiği insanlık dramında bir facia daha dünyanın gözleri önünde gerçekleşti ve çok sayıda masum insan hayatını kaybetti. 200’den fazla köyün ateşe verildiği korkunç süreçte halen yardım bekleniyor.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here