Ana Sayfa Dünya Amerika Üzerinden Irma Kasırgası’nın Etkisini Atamamışken Şimdide Nate Fırtınası 22 Kişi Öldü

Amerika Üzerinden Irma Kasırgası’nın Etkisini Atamamışken Şimdide Nate Fırtınası 22 Kişi Öldü

Amerika'da sık sık görülen kasırga ve fırtınalar birçok can ve mal kaybına neden oluyor. Amerika, üzerinden Irma Kasırgası'nın etkisini atamamışken şimdi de Nate Fırtınası'yla uğraşıyor

734
0
Paylaş

İnsanlar yıllardan beri en büyük yıkımların yaşanmasına sebep olan doğa olayları ile mücadele etmiştir. Yaşandığı bölgede can ve mal kayıplarına neden olmuştur. 

Jeolojik ve Meteorolojik sebeplerden dolayı, birçok doğal afetler yaşanmaktadır. 

Jeolojik afetlerden ; depremler, yanardağ patlamaları, heyelandır. 

Meterolojik olan afetler ise; sel, çığ, kuraklık, hortum, fırtına vb. gibi.

Jeolojik afetler, yer hareketlerin meydana getirdiği sonuçlardan kaynaklı iken, meterolojik afetler yaşanılan bölgenin iklimi ile alakalıdır.

Yukarda gördüğünüz doğal afetler, dünya üzerinde bulunulan konuma göre, görülüp görülmiyeceği kestirilebilmektedir. Öneğin Ülkemizde aktif yanardağlar yoktur. Bu sebepten dolayı yanardağ patlamaları görülmez. Bir başka önek ise, kasırga ve fırtınalar Amerika’nın bir kısım eyaletlerinde görülürken Türkiyede böyle bir doğa olayı ile karşılaşmak imkansızdır. Ancak Türkiye, genç oluşumlu bir konumda yer aldığı için aktif deperem olayları görülebilir. Yeryüzü şekillerinden dolayı ve bol yağış almasından dolayı Karadeniz bölgesinde heyelan olayları yaşanmaktadır. Yani bir bölgenin konumu, o bölgede hangi doğa olayı ile karşılaşılabileceğinin göstergesidir.

Yukarda bulunan yazıda aktif olrak Amerika’nin eyaletlerinde fırtına ve kasırganın yaşandığını söyledik. Amerikada birçok yıkıma sebep olan Irma kasırgasının ardından, Nate fırtınası can almaya devam ediyor.

Amerika’da görülen Nate fırtınası şuana kadar 22 can alarak birçok malın zarra görmesine sebep olmuştur.  Amerika Kasırga Merkezi fırtınanın geçmediğini, Orta Amerikay’a kadar ilerlediğini ve insanların bu duruma karşı önlem alması gerektiğini duyurdu. Yaşanan Nete fırtınası, bol yağış ve rüzgar getirmesi ile birçok doğa olayı birbirini tetikledi ve heyelanlar oluşmaya başladı. Bu sebepten birçok kişi canını, malını mülkünü kaybetti. 

İnsanlar Nate fırtınasından önce yaşanan Irma kasırgasının yaralarını sarıp toparlanamadan tekrar bir felaketle karşılaşmaları onları derinden etkilemeye devam ediyor. Fırtınanın ne zaman biteceği ile ilgili meteroloji herhengi bir açıklama yapmıyor 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here