Ana Sayfa Dünya ABD’de Yangın Can Alarak Devam Ediyor! Bazı Bölgelerde Acil Durum İlan Edildi

ABD’de Yangın Can Alarak Devam Ediyor! Bazı Bölgelerde Acil Durum İlan Edildi

ABD'nin başı bu sefer de yangın ile dertte. Kasırga felaketlerinin ardından, yangın felaketi yaşayan ABD'de bazı bölgelerde acil durum ilan edildi.

619
0
Paylaş

ABD, peş peşe gelen kasırga felaketlerinin etkisini daha yeni yeni atlatıp yaralarını sararken, şimdi de yangın felaketiyle başı dertte. Önce Kalifoniya, sonrasında Florida’da başlayan yangınlar kontrol altına alınmaya çalışırken, yangının etkisi gün geçtikçe daha da artıyor. Eyalet yetkilileri 17 ayrı bölgede etkisini sürdüren yangını hala kontrol altına alınamadığını ve tehlikenin arttığını belirtti. Günlerdir süren yangın, rüzgarın etkisiyle hızını arttırırken 15 kişinin hayatını kaybetmesine, bir çok kişinin de yaralanmasına sebep oldu. Yangınların tehdit ettiği bölgelerden şu ana kadar 20 bine yakın kişi tahliye edilip güvenli bölgelere taşınması sağlandı. Ayrıca yetkililer, kontrol altına alınamayan yangınların 500’e yakın ev ve iş yerinin çok büyük hasar aldığını belirtirken, elektrik ve telefon hatlarının da büyük zarar görmesi vatandaşlar arasında iletişimsizliğe neden oldu. Yüz helikopter ve 20’den fazla uçağın da hava yoluyla söndürmeye destek vermesi yayılmanın etkisini azalttı. Havadan sık sık ateş boğucu kimyasal madde atılarak, rüzgarın da etkisiyle yayılma hızı düşürülmeye çalışılıyor. Bazı bölgelerde ise yangının otoyola kadar sıçraması da büyük bir korkuya sebep oldu.

ACİL DURUM ALARMI VERİLDİ

Yangınların büyük etkisinden dolayı üç yönetim bölgesinde acil durum ilan eden Kalifoniya Valisi Jerry Brown, 5 bölgeyi daha acil duruma ekleyerek, acil durum alarmı verilen bölge sayısı 8 oldu.

ŞARAP SANAYİSİNE BÜYÜK DARBE

Yangının kontrol altına alınamaması ve her geçen dakika etkisini artarak göstermesi ekonomiye de büyük bir darbe vurdu. 650’den fazla şarap imalathanesi bulundurarak, şarap sanayisinde büyük bir katkı yapan Napa ve Sonoma bölgelerinde, bir çok  üzüm bağları ve üretimhaneler zarar gördü.  Kalifoniya ekonomisini canlı tutan ve önemli bir gelir kısmı olan şarap sanayisi, çıkan yangınlarda çok büyük bir yara aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here