Ana Sayfa Dünya ABD Kaliforniya Eyaletinde Çıkan Büyük Orman Yangınında 10 Kişi Hayatını Kaybetti!

ABD Kaliforniya Eyaletinde Çıkan Büyük Orman Yangınında 10 Kişi Hayatını Kaybetti!

Hiç istemesek de orman yangınlarından maalesef dünyamızı kurtaramıyoruz..Bu kez Kaliforniya Eyaletinde yangın var.

879
0
Paylaş

Orman yangınları, insanları derinden üzer ki sanki kendi evimiz,  kolumuz , bacağımız yanmış gibi hisederiz. Ne kadar üzülsek istemesek de buna engel olamıyoruz.  Zaman zaman çeşitli nedenlerle ormanlarda yangınlar çıkar ve müdahale edene kadar güzelim ormanlar yok olur.Sadece ormanlar değil içinde yaşayan birçok hayvanda ya yanar yok olur yada evinden barkından olur..Öyle ki can damarlarından biri kesilmiş gibi.

ABD’nin Kalifoniya eyaletindede büyük bir yangın çıktı.Birçok yerde bir anda başlayan yangın rüzgarında etkisiyle hızla yayıldı.Kalifoniya eyaletinin kuzey bölgesinde başlayan orman yangınları insanların yaşam alanlarını tehdit etmeye devam ediyor.Birçok yerde birden çıkması ve şiddetli rüzgar nediniyle kontrol altına alınamaması olağan üstü hal ilan edilmesine neden oldu. Üç bölgede olağanüstü hal ilan edildi.Yangının 14 ayrı bölgede devam ettiği belirtildi şimdiye kadar 10 kişinin yaşamını kaybettiği yangında 20 bin kişnin de bölgeden uzaklaştırıldığı belirtildi.Yangının tehdit ettiği bölgeler hızla boşaltılıtyor ve olabilecek herhangi bir yağmalama durumu için gece sokağa çıkma yasağıda başlatıldı.

Kalifoniya eyaletinin  itfaiye yekililerinin yaptığı açıklamalara göre 100 bin dönümden fazla bir yerin yangından etkilendiği duyruldu.Çıkan yangın sonucunda birçok evin kül olduğu insanların dumandan aşırı  derecede etkilendiği de söylendi. Yangından etkilenen alan içerisinde 500′ den fazla ev ve işyerinin tamamen yandığı anlaşıldı.İnsanların dumandan etkilendiği söndürme çalışmalırının güçlükle devam ettiği belirtildi.Çıkabilecek bütün olasılıklar için acil yardım ekliplerinin bölgede bakletildiği açıklandı.

Kalifoniya Valisi Jerry Brown bütün vatandaşlardan çok dikkatli olmalarını istedi.Yangının birçok bölgede birden devam etmesi işlerin zorlaşmasına neden oluyor.      Elektrik ve stelefon hatlarının  ve birçok üzüm bağının tamamen tahrip olduğunuda belirrten  Vali, ,rüzgarın çok  etkili olması nedeniyle can ve mal kaybının artmasından endişe ettiklerini açıkladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here